No:212/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Andriy Sıbiha ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 may 2025 15:27
25 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ukrayna xarici işlər naziri Andriy Sıbihanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini Ukrayna nazirinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Ukrayna arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinə əsaslanan əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Ukrayna arasında tarixən bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən ardıcıl dəstəyi vurğulayan nazir Ceyhun Bayramov, dövlətlər arasında beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafı perspektivlərinin olduğunu qeyd edən tərəflər, Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumət Komissiyasının işinin əməkdaşlığın inkişafı baхımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Tərəflər, həmçinin regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edərək, bu kontekstdə qarşılıqlı maraq doğuran mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi ilə bağlı son vəziyyət, Ermənistanın bu prosesdə yaratdığı maneələr barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Ukrayna xarici işlər naziri öz növbəsində Azərbaycan tərəfindən Ukraynaya göstərilən humanitar yardımlar, o cümlədən münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma, eləcə də humanitar minatəmizləmə sahəsində dəstəyi yüksək qiymətləndirib. Nazir Andriy Sıbiha 28 may - Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycan xalqına təbriklərini çatdırıb.

No:212/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrii Sybiha
25 May 2025 15:27
On 25 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrii Sybiha within the framework of the visit of the Ukrainian Minister to Azerbaijan.
During the meeting, views were exchanged on current issues of the cooperation agenda based on friendship and partnership relations between Azerbaijan and Ukraine, including opportunities for the development of cooperation in the political, economic, energy, transport and humanitarian fields.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the consistent support historically demonstrated by Azerbaijan and Ukraine for each other’s territorial integrity and sovereignty, and underlined the importance of developing bilateral relations on the basis of respect for the norms and principles of international law, particularly the sovereignty of states, territorial integrity and the inviolability of borders.
The sides noted that there are prospects for the development of bilateral economic relations in various fields between the two countries and stated that the work of the Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and Ukraine is of great importance for the development of cooperation.
The sides also discussed regional and international security issues and exchanged views on topics of mutual interest in this context.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the reconstruction and rehabilitation works carried out in Azerbaijan’s liberated territories in the post-conflict period, as well as the latest situation regarding the Azerbaijan–Armenia normalization process and the obstacles created by Armenia in this process.
The Minister of Foreign Affairs of Ukraine, in turn, highly appreciated the humanitarian assistance provided by Azerbaijan to Ukraine, including support in reconstruction and rehabilitation in the territories affected by the conflict, as well as in the field of humanitarian demining. Minister Andrii Sybiha conveyed his congratulations to the people of Azerbaijan on the occasion of 28 May – Independence Day.