No:210/25, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin Meksika Birləşmiş Ştatlarına səfərinə dair mətbuat məlumatı
24 may 2025 17:52
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini, COP29 üzrə baş danışıqçı Yalçın Rəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 23 may 2025-ci il tarixində Meksika Birləşmiş Ştatlarına səfər edib.
Səfər çərçivəsində Meksika Xarici İşlər Nazirliyinin Çoxtərəfli Əlaqələr və İnsan Hüquqları məsələləri üzrə nazir müavini Enrike Oçoa Martinez, Meksikanın iqlim məsələləri üzrə baş danışıqçısı Kamila Zepeda və Meksikanın nüfuzlu beyin mərkəzlərindən biri olan Beynəlxalq Əlaqələr üzrə Meksika Şurasında (COMEXI) görüşlər keçirilib.
Nazir müavini Enrike Oçoa Martinez ilə keçirilən görüşdə beynəlxalq təşkilatlar və digər çoxtərəfli platformalar çərçivəsində Azərbaycan və Meksika arasındakı səmərəli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olunub. Y.Rəfiyev meksikalı həmkarını Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar, eləcə də qarşıdan gələn dövrdə çoxtərəfli platformalarda Azərbaycanın təşəbbüsü və ev sahibliyi ilə keçiriləcək tədbirlər barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Tərəflər iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq məsələlərini də müzakirə edib, bu çərçivədə Azərbaycanın COP29-a sədrliyinə dair fikir mübadiləsi aparıb.
Meksikanın iqlim məsələləri üzrə baş danışıqçısı Kamila Zepeda ilə keçirilmiş görüşdə Azərbaycanın COP29-a sədrliyi çərçivəsində əldə etdiyi tarixi nailiyyətlər vurğulanıb, bu xüsusda Azərbaycanın uğurlu sədrliyi təqdir edilib.
Beynəlxalq Əlaqələr üzrə Meksika Şurasında (COMEXI) keçirilmiş görüş zamanı 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Cənubi Qafqazda formalaşmış yeni reallıqlar konteksində Azərbaycanın regionda artan rolu və həyata keçirdiyi çoxşaxəli xarici siyasət, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ölkəmizin təşəbbüsləri və fəaliyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın COP29 sədrliyi və bu çərçivədə aparılmış danışıqların məzmunu və əldə etdiyi nəticələr yüksək qiymətləndirilib.

No:210/25, Press release on the visit of Deputy Minister Yalchin Rafiyev to the United Mexican States
24 May 2025 17:52
On 23 May 2025, the delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Chief Negotiator for COP29 Yalchin Rafiyev visited the United Mexican States.
Within the framework of the visit, meetings were held with the Deputy Minister of Foreign Affairs of Mexico for Multilateral Affairs and Human Rights Enrique Ochoa Martinez, Mexico’s Chief Climate Negotiator Camila Zepeda, and at one of Mexico’s leading think tanks, the Mexican Council on Foreign Relations (COMEXI).
During the meeting held with Deputy Minister Enrique Ochoa Martinez, satisfaction was expressed with the effective cooperation between Azerbaijan and Mexico within international organizations and other multilateral platforms. Y. Rafiyev provided his Mexican counterpart with detailed information on Azerbaijan’s foreign policy priorities, the steps taken towards the normalization process between Azerbaijan and Armenia, as well as upcoming events to be held at Azerbaijan’s initiative and with its hosting within multilateral platforms.
The sides also discussed cooperation in the field of combating climate change, and in this context exchanged views on Azerbaijan’s chairmanship of COP29.
During the meeting held with Mexico’s Chief Climate Negotiator Camila Zepeda, the historic achievements attained by Azerbaijan within the framework of its COP29 chairmanship were emphasized, and Azerbaijan’s successful chairmanship in this regard was commended.
During the meeting held at the Mexican Council on Foreign Relations (COMEXI), views were exchanged on Azerbaijan’s growing role in the region in the context of the new realities formed in the South Caucasus as a result of the 44-day Patriotic War of 2020, as well as the country’s multifaceted foreign policy, and its initiatives and activities within international organizations.
Azerbaijan’s COP29 chairmanship, the content of the negotiations conducted within this framework, and the results achieved were highly appreciated.