- Enerji təhlükəsizliyi yalnız boru kəmərlərində baş vermir. Əslində, bu, geologiyadan başlayır. Əgər biz hətta boru kəmərləri çəkməmişdən əvvəl, yuxarı axında balanslı, davamlı və səmərəli layihələri təmin edə bilməyəcəyiksə, bizim istehsal etməyimiz və sata bilməyimiz mümkün deyil. Risklər çox yüksəkdir. Geofiziki və ya texnoloji xüsusiyyətlərdən başqa, onlar siyasi xarakter də daşıyırlar. Beləliklə, enerji diplomatiyamızın vəzifəsi riskləri qarşılamaq və uğur qazanmaq naminə mürəkkəb və çox milyardlı layihələr həyata keçirmək üçün əlverişli siyasi-diplomatik landşaft yaratmaqdır. Geoloji risklərə diplomatik qayğı vacibdir, sadə bir göstərici baxımından: enerji resurslarının hasilatı və satışı ortalama 10-15 ildir. Bundan əlavə, enerji daşıyıcılarının tədarükü və nəql müddətləri orta hesabla 30-40 il, hətta daha çox çəkir. Bu, ciddi bir enerji layihəsi üçün minimal müddətdir. Beləliklə, əgər siz özünüzü yuxarı axın (geoloji) siyasətinə uyğun şəkildə hazırlasanız müvəffəqiyyətin yarısını əldə etmisiniz deməkdir.
- Enerji təhlükəsizliyi tələbin təhlükəsizliyinə mütənasibdir - bu, enerji resurslarımızın alıcıları və bazarların bizim xam neft və ya təbii qaza nə qədər ehtiyacı var deməkdir. Yəni, alıcılar kommersiya mallarının təmin edilməsi üçün əlverişli siyasi və tənzimləyici mühit yaratmalıdırlar. Buna görə də, daha çox təchiz etmək üçün siyasətçilər bizə stimul və daha güclü ismarışlar verməlidirlər.
- Bununla yanaşı, enerji təhlükəsizliyinin uğurları həmçinin, xarici şirkətlərə necə münasibət bəslədiyinizdən asılıdır. Onların uzun illər ərzində hasil və istehsal etməsinə imkan yaradan, eləcə də investor və tərəfdaş hüquqlarını qoruyan bir mühitdə fəaliyyətini təmin etmək üçün maliyyə, sərmayə və hüquqi rejimi necə yaratmağınız çox önəmlidir. Azərbaycan artıq buna nail olmuşdur və məhz bu səbəbdən də özünü etibarlılığı ön görülə bilinən, siyasi sabit bir tərəfdaş kimi sübut etmişdir. Beləliklə, enerji layihələrində liberal investisiya və ticarət rejiminin qorunması müvəffəqiyyət üçün vacibdir. Burada xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, bu müvəffəqiyyətimiz, həmin dövrdə prezidentimiz olmuş cənab Heydər Əliyevin o zaman bölgədə baş verən qarışıqlıq və Azərbaycanı nə gözləməsinin qeyri-müəyyənliyi dövründə dünya və xarici investisiyalara açılmaq kimi cəsarətli qərarı və liderlik keyfiyyəti ilə bilavasitə bağlı olub.
- Sonra boru kəmərləri məsələsi gəlir. Cənub Qaz Dəhlizindən xəbərdarsınız. Bu strateji boru kəmərləri kompleksi ətrafında proses 2011-ci ildə Azərbaycanla Aİ arasında Birgə Bəyannamənin imzalanması ilə başlayıb. Bu imza siyasi xarakter daşısa da, biz və tərəfdaşlarımız üçün çox şeyi ehtiva edirdi. Bu imza, tərəfdaşımız qarşısında təbii qazın Aİ sərhədinə gətirilməsi üçün əlimizdən gələni əsirgəməmək kimi bir öhdəlik götürməyi nəzərdə tutur. Aİ tərəfindən isə bu imza, boru kəmərləri və ya birləşdiricilərin (interkonnektorların) qurulması və ya enerji təchizatı üçün əlçatan olması məqsədilə əlverişli bir mühitin yaradılmasını ehtiva edir. Ancaq inşa etməzdən əvvəl, inşa edərkən və təchiz etməyə başladıqdan sonra, bu, xam neft və ya təbii qaz molekulu olsa belə yenə də əmtəədir. Beləliklə, əslində enerjidən danışdıqlarımızın hamısı (geologiya, təhlükəsizlik, boru kəmərləri, təchizat) ticarət məsələsidir. Enerji sahəsində ticarət maraqlarını qorumaq üçün Azərbaycan boru kəmərləri şəbəkəsini qurur və bir sıra müqavilələrə imza atır. Strateji planlaşdırma, tərəfdaşlıq/koalisiya qurma, risklərin azaldılması baxımından, bu iş böyük diplomatik dəstək tələb edir. Bu, riskləri minimuma endirmək və mənfəəti artırmaq üçün siyasi coğrafiyadan necə istifadə edə biləcəyinizdən asılıdır. Biznesdə olduğu kimi, yəni sərmayə qoyarkən və sərmayədən gələn gəlirləri hesabladığın kimi, diplomatiyada da tərəfdaşlarla ağıllı şəkildə investisiya qoyur və siyasi kapitalda yüksək mənfəəti təmin edirsən. Bu cəmi ‘sıfır’ olan oyun deyil. Bu, əslində hər iki tərəfin qələbə qazanacağı formula olmalıdır. Boru kəmərləri canlı varlıqlar kimidir. Onlar bizə tərəfdaş olan ölkələrlə etibarlı əlaqələr şəraitində yaranır və mövcud olurlar. Beləliklə, boru kəmərləri malların daşınmasının baş tutduğu orta axındır, neft-qaz sənayesi əməliyyatlarının bir mərhələsidir. Enerji ehtiyatlarımızın Azərbaycana ən çox dost münasibəti bəsləyən və dəstəkləyən ölkələrdən keçməklə nəql olunmasını istəyirik. Siyasi baxımdan yanaşsaq, boru kəməri enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı danışıqların ən çox intensivləşdiyi yerdir. Amma bu proses yaradıcı və siyasi cəhətdən sağlam olmalıdır. Heç bir boru kəməri layihəsi siyasi cəhətdən sağlam quruluşa malik olmazsa kommersiya baxımından uğurlu ola bilməz. Enerji təhlükəsizliyimizin arxitekturasının başqa bir təməlini, yəni boru kəmərlərinin diversifikasiyasını unutmamalıyıq. Şəbəkə nə qədər geniş olarsa, enerji axınında yaranan problemlərlə üzləşərkən daha az risklər meydana çıxar. Regional enerji arxitekturasının gələcək inkişafı etibarlı interkonnektorlar şəbəkələrinin inkişafından asılıdır. Ancaq çatışmayan və ya lazıminca istifadə olunmayan infrastruktur səbəbindən gecikmələr hələ də mövcuddur. Avropada regional interkonnektorlara az sərmayə qoyulur. Buna görə də, biz Avropada İnterkonnektor Yunanıstan-Bolqarıstan, İon-Adriatik Boru Kəməri və İnterkonnektor Türkiyə-Bolqarıstan kimi bəzi interkonnektor infrastrukturlarını Cənub Qaz Dəhlizinin gələcək bazarlara genişləndirilməsi və təbliği, habelə iqtisadi əməkdaşlığın və enerji təhlükəsizliyinin inkişaf etdirilməsi məqsədini güdən uzunmüddətli sabit və etibarlı qaz təchizatının təmin edilməsi baxımından potensial layihələr hesab edirik.
- Enerji təhlükəsizliyi həm də bazara çıxışdan ibarətdir. Bu təkcə enerji mallarını necə istehsal etmək və nəql etməkdən ibarət deyil. Bu, həmçinin, bazara çatmaq və girməkdə necə uğurlu olmaqdan ibarətdir. Azərbaycan əslində yeganə istehsalçı və ya daşıyıcı deyil, bazarlar axtaran, bazarları öyrənən və bazar imkanlarından istifadə etmək və hətta yaratmaq istəyən fəal təchizatçıdır. Bazarı, qanunvericiliyi və ya onu idarə edən tənzimləmə mexanizmini bilmədən buna nail olmaq çətindir. Bazara çıxış da ticarət məsələsidir. Belə ki, biz edə biləcəyimiz və ya etməli olduğumuz zaman diplomatik yolla siyasi-qanunverici dəstək göstəririk. Enerji diplomatiyamızın vəzifələrindən biri, bazarlarda baş verən siyasi prosesləri araşdırmaq, siyasi proqnoz vermək və bazarlarda sabit enerji axını və ya enerji sərmayələrini necə təmin etmək istiqamətində məsləhət verməkdir. Beləliklə, Azərbaycan üçün Cənub Qaz Dəhlizi yalnız bir boru kəməri deyil. Bu, Avropa bazarına çıxışın əldə olunması hədəfidir.
- Sonuncu, bəlkə də ən vacibi isə, Azərbaycan üçün enerji təhlükəsizliyi milli təhlükəsizlik məsələsidir. Fəlsəfəmiz, enerji resurslarının milli təhlükəsizliyimizə yüksək əhəmiyyətə malik bir dəyər qatmalı və Azərbaycanın regional sabitlik və inkişaf perspektivlərini bölüşən bütün maraqlı iştirakçılar üçün daha güclü siyasi-iqtisadi əməkdaşlıq mühiti yaratmalı olduğu inancına əsaslanır. Əgər siz suveren hüquqlar haqqında Google-da axtarış etsəniz, "Dövlətlərin təbii sərvətləri üzərində daimi suverenliyi" haqqında bir çox ədəbiyyat tapa bilərsiniz. Bu, axtarış, istehsal və bu resurslardan istifadə üzrə suverenlik məsələsi barədə çox şeyi deyir. Beləliklə, təbii (enerji) resursları nə vaxt, necə və kiminlə bölüşmək milli təhlükəsizlik məsələsidir. Hər heydən öncə, milli təhlükəsizlik prioritetdir; biznes və bazarlar isə bundan sonra gəlir.

at the 13th Annual Baku Summer Energy School
• Energy security doesn’t happen only in the pipelines. In fact, it starts at the geology. If we cannot ensure balanced, sustainable, and bankable projects at the upstream, even before we lay pipelines, we cannot produce and sell. Risks are too high. Apart from geophysical or technological nature, they can be also of political nature. So, the task of our energy diplomacy is to offset the risks and create a favourable politico-diplomatic landscape for complex and multi-billion projects to succeed. Taking a diplomatic care of risks at the geology is important, because of a simple figure: between exploration and sales of energy resources, you have on average 10-15 years. Plus, transportation and lifespan of supply contracts of energy goods on average last in 30-40 years, or even for more. That all adds up to half a century. This is a minimum of a lifetime of a serious energy project. So, if you properly organize yourself in politics at upstream (in geology), you have got half of the success.
• Energy security is proportionate to security of demand – that is, how much the markets, the buyers of our energy resources need our crude oil or natural gas. That means the buyers need to create favourable political and regulatory environment for commercial supplies to take place. Therefore, politicians need to give incentives for us to supply and even stronger messages for us to supply more.
• However, success of energy security also depends directly on how you treat foreign companies. In this case, how you freeze fiscal, investment, and legal regime, so as to allow them to explore and produce for many years ahead in the environment which stimulates them and protects their rights of investors or partners. Azerbaijan has already done it and thus, proved its credibility as a predictable, politically stable partner. So, safeguarding a liberal investment and trade regime on energy projects is crucial for success. Here, I should emphasise that it was politically a bold decision and leadership quality of our then President Mr. Heydar Aliyev to open up to the world and foreign investments at the time of a regional turmoil and big uncertainty of what Azerbaijan should expect.
• Then comes the issue of pipelines. You heard about Southern Gas Corridor. The process around that set of strategic pipelines started back in 2011 with the signature of the Joint Declaration between Azerbaijan and the EU. That signature was a political, but it meant a lot for us and for our partners. That signature implies you take a commitment in front of your partner to do your best to bring natural gas to the border of the EU. The signature by the EU implies you create a favourable environment for pipelines or interconnectors to be built or to become available for energy supplies. However, before you construct, while you build, and after you start to supply, be it a molecule of crude oil or natural gas, at the end of the day it is a commodity. So, as a matter of fact, all we speak about energy (geology, security, pipelines, supplies) is the issue of trade. In order to protect its trade interest in the field of energy, Azerbaijan lays a web of pipelines and a set of agreements. So, it in terms of a strategic planning, partnership / coalition building, risk mitigation, that exercise demands a huge diplomatic support. It depends how you are able to use your political geography to minimize risks and increase a profit. Just like in business, when you invest and calculate a return on investment, so in diplomacy you invest with partners wisely and ensure a high return on political capital. It is not a zero-sum game. It actually must be a win-win formula. Pipelines are like living creatures. They get born and last in harmony in a trustful relationship with our partner countries. So, pipelines are a midstream, where transportation of goods happens. And we want to transport our energy volumes through the countries which are most friendly and supportive of Azerbaijan. Politically speaking. A pipeline is where a talk about energy security becomes most intensive. But this process must be creative and politically sound. No pipeline project can be successful commercially if it lacks a politically solid structure. And let’s not forget another pillar of our energy security architecture – that is, diversification of pipelines. The more extensive your network is, the less risks you have when facing energy flows disruptions. Future evolvement of regional energy architecture depends on development of reliable networks of interconnectors. However, bottlenecks still exist due to missing or underused infrastructure. There is under-investment in Europe in regional interconnectors. Therefore, we consider some interconnector infrastructures in Europe – like Interconnector Greece-Bulgaria, Ionian-Adriatic Pipeline and Interconnector Türkiye-Bulgaria - as potential projects in terms of expansion and promotion of Southern Gas Corridor to further markets and ensuring long-term stable and reliable gas supplies aimed to improve energy security and economic cooperation.
• Energy security is also about market access. It is not only how you produce and transport energy goods. It is also about how successful you are in reaching and entering the market. And Azerbaijan, in fact, is not a sole producer or transporter, but an active supplier who looks for markets, studies markets, and wants to use and even create market opportunities. That is difficult to achieve if you don’t know the market, a legislation or regulatory mechanism which govern it. Market access is also a trade matter. So, diplomatically whenever we can and should, we produce a politico-legislative support diplomatically. One of the tasks of our energy diplomacy is to read political processes in the markets, produce a political forecast, and advise on how to ensure a steady flow of energy goods or energy investments in the markets. So, Southern Gas Corridor for Azerbaijan is not just a pipeline. It is more than just that – it is our target of a market access to Europe.
• Last but not the least, and perhaps the most important. For Azerbaijan, energy security is a matter of national security. Our philosophy is based on the belief that energy resources should add a critically important value to our national security and also create an atmosphere of a stronger politico-economic cooperation for all interested participants, who share Azerbaijan’s vision of a regional stability and development. If you google things on sovereign rights, you can find a lot of literature on “permanent sovereignty of States over their natural resources”. That says much about the issue of sovereignty over exploration, production, and use of those resources. So, when and how you share your natural (energy) resource with who is a matter of national security. First things first: national security is a priority; business and markets come only after that.