No:207/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
4 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qambiya Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Pakistan tərəfdaşlıq əlaqələrinin dinamikasından məmnunluq ifadə olunub, dövlət və hökumət nümayəndələrinin qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfər və təmaslarının bu əlaqələrin inkişafına xüsusi təkan verdiyi bildirilib.
Azərbaycan-Pakistan strateji tərəfdaşlığı fonunda ikitərəfli iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün böyük potensialın mövcud olduğu vurğulanıb.
Azərbaycanın bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi çoxtərəfli təsisatlar çərçivəsində Pakistan ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq və dəstəyə önəm verdiyi bildirilib.
Cari ildə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının yaşıl enerji sahəsində Azərbaycan-Pakistan tərəfdaşlığı üçün əlavə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.

No:207/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar
04 May 2024 22:14
On 4 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar, within the framework of his working visit to the Republic of The Gambia.
During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamics of Azerbaijan–Pakistan partnership relations, and it was stated that mutual high-level visits and contacts of state and government representatives give a special impetus to the development of these relations.
Against the backdrop of the Azerbaijan–Pakistan strategic partnership, it was emphasized that there is significant potential for the development of bilateral economic and trade relations.
It was stated that Azerbaijan attaches importance to mutually beneficial cooperation and support with Pakistan within a number of international organizations, including the United Nations, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation.
It was brought to attention that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be hosted by Azerbaijan this year, creates additional opportunities for Azerbaijan–Pakistan partnership in the field of green energy.