No:202/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi L.Abdullayevanın şərhi
Təcavüzkar və ilhaqçı siyasəti, hərbi təxribatları, mülki şəxsləri hədəfə alaraq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququ tapdalayan, gündəlik əsasda cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində atəşkəsi kobudcasına pozan, bölgədə gərginliyin alovlanması məsuliyyətini bilavasitə daşıyan Ermənistanın nə atəşkəsə riayət olunmasından, nə də təxribatçı əməllərdən çəkinməkdən danışmağa haqqı var.
Xatırladırıq ki, bu ilin 12 iyul tarixində iki dövlətin beynəlxalq sərhədinin Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi hərbi təxribat öncədən planlaşdırılmış növbəti təcavüz aktı idi. Bu gücdən istifadə cəhdinin bütün məsuliyyəti Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərindədir.
Ermənistan rəhbərliyinin danışıqlar prosesinin formatını və mahiyyətini qəsdən pozmağa yönəlmiş siyasəti və ziddiyyətli açıqlamaları açıq şəkildə nümayiş etdirir ki, bu ölkə işğala əsaslanan status-quo vəziyyətinin möhkəmləndirilməsinə çalışır. Lakin vurğulamaq istərdik ki, təcavüzkar Ermənistanın danışıqlara hər hansı qeyd-şərt qoymaq və danışıqların formatını dəyişdirmək cəhdləri qəbuledilməzdir.
Bir daha vurğulayırıq ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki mövcud status-quo vəziyyəti qəbuledilməzdir, çünki o, regional sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid təşkil edir. İşğala əsaslanan status-quo-nun dəyişdirilməsi üçün Ermənistan qoşunları BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalıdır.

No:202/20, Comment by Leyla Abdullayeva, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Armenia, the country which pursues the aggressive and annexation policy, commits military provocations, targets civilians, as well as ignores international humanitarian law, violates the ceasefire in various directions of the front on a daily basis, bears direct responsibility for escalating tensions in the region, has no right to speak about either the observance of the ceasefire or refraining from provocative actions.
We remind that on July 12, 2020, the military provocation committed by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz region of Azerbaijan along the international border of the two countries was another pre-planned act of aggression. The entire responsibility for the attempt to use force lies in the political-military leadership of Armenia.
The policy and contradictory statements of the Armenian leadership aimed at deliberately violating the format and essence of the negotiation process clearly demonstrate that the country is trying to strengthen the status quo based on occupation. However, we would like to emphasize that the attempts of the aggressor Armenia to impose any conditions on the negotiations and to change the format of the negotiations are unacceptable.
We once again reiterate that the current status quo in the occupied territories of Azerbaijan is unacceptable, as it poses a serious threat to regional peace and security. In order to change the status quo based on the occupation, Armenian troops must be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan in accordance with the requirements of the relevant UN Security Council resolutions.