No:199/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 134-cü sessiyasında iştirakına dair mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 13-14 may 2025-ci il tarixlərində Lüksemburq şəhərində keçirilmiş 134-cü sessiyasında iştirak və çıxış edib.
Sessiyada çıxışı zamanı nazir müavini cari ilin mart ayında Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında Saziş layihəsinin mətni üzrə danışıqların yekunlaşdığını diqqətə çatdırıb. Bununla yanaşı, danışıq aparılmış mətnin imzalanması üçün əsas şərtin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaların aradan qaldırılması məqsədilə Ermənistanın konstitusiyasına dəyişiklik edilməli olduğu, ATƏT-in köhnəlmiş və qeyri-funksional Minsk Qrupunun və aidiyyəti strukturların rəsmi şəkildə ləğv edilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Elnur Məmmədov Azərbaycanın iki ölkə arasında normallaşma prosesi ilə əlaqəli bu və digər məsələlər üzrə ikitərəfli dialoqu davam etdirməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Nazir müavini çıxışında 2024-cü ilin yanvar ayında Azərbaycan nümayəndə heyətinin etimadnaməsinin Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən təsdiq edilməməsinin hüquqi baxımdan tamamilə əsassız olduğunu və 2019-cu ildə təşkilatın Nazirlər Komitəsinin qəbul etdiyi qərarda əksini tapmış “bütün üzv dövlətlər bərabər əsasda Avropa Şurasının iki nizamnamə orqanında iştirak etməlidir” müddəası ilə ziddiyyət təşkil etdiyini bildirib.
O, parlamentlərarası dialoq və əməkdaşlıq platforması rolunu həyata keçirməli olan Assambleyada Azərbaycanın iştirakının qeyd-şərtsiz bərpa etmək məqsədilə vəziyyətin tezliklə həll edilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
14 may tarixində nazir müavini Elnur Məmmədov, eləcə də Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarı Maykl Oflaherti və təşkilatın İnsan hüquqları və qanunun aliliyi üzrə Baş direktoru Canluka Espozito ilə görüşlər keçirib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

No:199/25, Press release on the participation of Deputy Minister Elnur Mammadov in the 134th session of the Committee of Ministers of the Council of Europe
14 May 2025 15:44
The delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov participated and delivered a speech at the 134th session of the Committee of Ministers of the Council of Europe held in Luxembourg on 13–14 May 2025.
During his speech at the session, the Deputy Minister noted that in March this year, negotiations on the text of the Agreement on peace and the establishment of interstate relations between Azerbaijan and Armenia were finalized. At the same time, it was emphasized that the main condition for the signing of the negotiated text is the amendment of the Constitution of Armenia in order to eliminate claims against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as the necessity of the formal dissolution of the outdated and non-functional OSCE Minsk Group and related structures.
Elnur Mammadov noted that Azerbaijan is ready to continue bilateral dialogue on these and other issues related to the normalization process between the two countries.
In his speech, the Deputy Minister stated that the non-ratification of the credentials of the Azerbaijani delegation by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in January 2024 is completely unfounded from a legal perspective and contradicts the provision reflected in the decision adopted by the Committee of Ministers of the organization in 2019 that “all member states must participate on an equal basis in the two statutory bodies of the Council of Europe.”
He emphasized that it is necessary to resolve the situation as soon as possible in order to restore Azerbaijan’s participation in the Assembly unconditionally, which should serve as a platform for interparliamentary dialogue and cooperation.
On 14 May, Deputy Minister Elnur Mammadov also held meetings with the Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O’Flaherty and the Director General of Human Rights and Rule of Law of the organization Gianluca Esposito, and exchanged views on issues of mutual interest.