Mətbuat şərhi 20 iyul 2017
No:198/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkmənistan xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistan xarici işlər nazirlərinin Dördüncü Üçtərəfli Görüşündə iştirak etmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan Türkmənistan xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb.
Rəşid Meredov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, görüş zamanı faydalı müzakirələr aparıldığını dedi. Həmçinin yaxın zamanda Türkmənistan Prezidenti Zati-aliləri cənab Qurbanqulu Berdimuhamedovun Azərbaycana rəsmi səfərinin planlaşdırıldığını diqqətə çatdırdı.
Görüşdə Azərbaycan və Türkmənistan xalqları arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında tərəfdaşlıq münasibətləri zəminində bundan sonra daha da inkişaf etdirilməsi niyyəti ifadə olundu.
İki ölkə arasında siyasi məsləhətləşmələrin aparılması və beynəlxalq, həmçinin regional təşkilatlar çərçivəsində dialoqun və əməkdaşlığın davam etdirilməsində tərəflərin maraqlı olduğu vurğulandı.
İki ölkə hökumətləri arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların genişləndirilməsi və ümumi maraq doğuran məsələlərin müzakirə edilməsi məqsədilə nazirlik və təşkilatlararası birbaşa əlaqələrin və səfər mübadilələrinin canlandırılmasının vacibliyi qeyd olundu.
Siyasi, sosial-iqtisadi, humanitar və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın təşviqinə yardım edən parlamentlərarası əlaqələrin daha da inkişafının əhəmiyyəti vurğulandı.
Həmçinin nəqliyyat və energetika sahəsində əməkdaşlıq istiqamətlərinin müzakirəsi məqsədilə İşçi Qrupların səfər mübadiləsi razılaşdırıldı və müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi müzakirə edildi.
Görüşdə iki ölkənin beynəlxalq məsələlər üzrə mövqelərinin üst-üstə düşdüyü və əksər hallarda bənzər olduğu diqqətə çatdırıldı.
Həmçinin Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti 5-ci iclasının keçirilməsinin vacibliyi qeyd edildi.
Azərbaycan və Türkmənistanın turizm sahəsində böyük potensiala malik olduğunu nəzərə alaraq, iki ölkə arasında bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətinin qeyd edildi.

Press release 20 July 2017
No:198/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Minister of Turkmenistan, Rashid Meredov
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Minister of Turkmenistan, Rashid Meredov, who is on a visit to Azerbaijan to attend the fourth trilateral meeting of the Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Republic of Türkiye and Turkmenistan.
Rashid Meredov gladly mentioned that he was received by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev, and talked about the productive discussion which was held at the meeting. He also informed that the official visit of the President of Turkmenistan H.E Mr. Gurbanguly Berdumuhamedov is being planned to Azerbaijan.
At the meeting, it was stated that the traditional friendly and brotherly relations between the peoples of Azerbaijan and Turkmenistan would further develop on the basis of partnership relations between the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan.
It was stressed that the sides are interested in the political consultations between the two countries and the continuation of dialogue and cooperation within the framework of international and regional organizations.
They pointed out the importance of enhancing direct contacts and exchange of visits among ministries and intergovernmental organizations in order to broaden contacts at different levels and to discuss issues of common interest.
Ministers emphasized the significance of further development of inter-parliamentary cooperation between the two countries promoting co-operation in the political, socio-economic, humanitarian and other areas of mutual interest.
Exchange of visits of the Working Groups was agreed for the discussion of issues of cooperation in the field of transport and energy.   Strengthening of legal-treaty base was also discussed.
At the meeting, it was noted that the positions of the two countries on international issues coincide, and in most cases are similar.
The necessity to hold the 5th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic and humanitarian cooperation between the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan was also noted.
Given the great potential of Azerbaijan and Turkmenistan in the field of tourism, Ministers noted the importance of expanding cooperation in this field.