No:197/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Əbdüllətif bin Rəşid Əlzəyani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 may 2025 16:23
12 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bəhreyn Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri Əbdüllətif bin Rəşid Əlzəyani ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Bəhreyn arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, münasibətlərin gələcək perspektivləri, həmçinin regiondakı və beynəlxalq inkişaflar müzakirə olunub.
Növbəti il Azərbaycan və Bəhreyn arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağı məmnunluqla qeyd edilib, bu illər ərzində bir sıra sahələr üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın, o cümlədən çoxtərəfli platformalar çərçivəsində nümayiş olunan qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi istiqamətində mövcud potensialdan istifadə olunmasının, habelə bu xüsusda qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin intensivləşdirilməsi, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında mütəmadi siyasi məsləhətləşmələrin aparılması və ikitərəfli hüquqi bazamızın zənginləşdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, turizm, yüksək texnologiyalar və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin zəruri olduğu diqqətə çatdırılıb.
Humanitar sahə üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin, xüsusilə təhsil və təcrübə mübadilələrinin əhəmiyyətindən bəhs edilib.
Regional və beynəxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qoşulmama Hərəkatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, ölkəmizin cari ilki AQEM sədrliyi, habelə 2026-cı ildə İƏT-in sammitinə sədrliyi zamanı mümkün birgə təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində formalaşmış Parlament və Gənclər Şəbəkəsi barədə məlumat təqdim olunub. Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 2-ci konfransının Manamada keçirilməsi məmnunluqla xatırlanıb.
Qarşı tərəf, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi bərpa və yenidənqurma işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, eləcə də Ermənistan konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları daxil olmaqla mövcud maneələr barədə ətraflı məlumatlandırılıb.

No:197/25, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain Abdullatif bin Rashid Al Zayani
12 May 2025 16:23
On 12 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain Abdullatif bin Rashid Al Zayani within the framework of his official visit to the Kingdom of Bahrain.
The one-on-one meeting between the ministers was later continued in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Bahrain, prospects for the development of relations, as well as regional and international developments were discussed.
It was noted with satisfaction that next year will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Bahrain, and the importance of mutually beneficial cooperation in a number of fields over the years, including mutual support and solidarity demonstrated within multilateral platforms, was emphasized.
The importance of utilizing the existing potential for further expansion of cooperation, as well as intensifying mutual high-level visits and meetings in this regard, conducting regular political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, and enriching the bilateral legal framework was noted.
The necessity of expanding cooperation in the fields of economy, trade, investments, tourism, high technologies, and others was highlighted.
The importance of expanding cooperation in the humanitarian sphere, particularly in education and exchange of experience, was emphasized.
Issues of cooperation within regional and international organizations, including the United Nations (UN), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the Non-Aligned Movement, and the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA), were discussed, and an exchange of views took place on possible joint initiatives during our country’s current chairmanship of CICA, as well as during the OIC Summit chairmanship in 2026.
Information was provided on the Parliamentary and Youth Networks formed within the framework of our country’s chairmanship of the Non-Aligned Movement. The holding of the 2nd Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement in Manama was recalled with satisfaction.
The counterpart was also informed in detail about the current situation in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction works carried out by Azerbaijan in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process, including existing obstacles such as territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia.