Mətbuat şərhi 25 aprel 2022
No:194/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in media azadlığı üzrə nümayəndəsi Teresa Ribeiro ilə görüşü barədə məlumatı
25 aprel 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycana səfəri çərçivəsində ATƏT-in media azadlığı üzrə nümayəndəsi Teresa Ribeiro ilə görüşüb.
Görüşdə, Azərbaycanda media azadlığı istiqamətində görülən işlər barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ATƏT ilə bütün istiqamətlər, o cümlədən media azadlığı sahəsində əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. Nazir, qarşı tərəfə münaqişə sonrası bölgədə mövcud olan vəziyyət, iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar, habelə Azərbaycan hökuməti tərəfindən azad olunmuş ərazilərdə aparılan işlər, qurbanları arasında jurnalistlərin də olduğu mina təhlükəsi və minaların təmizlənməsi işləri, habelə bölgədə etimadın quruculuğu sahəsində medianın rolu barədə məlumat verib.
Xanım Teresa Ribeiro Azərbaycana səfəri çərçivəsində zəngin proqramın təşkilini qeyd edib. ətraflı məlumatın təqdim edilməsinə görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkür ifadə edib. Media azadlığının sülh və təhlükəsizliyin əsas elementi olduğunu qeyd edən nümayəndə, etimad quruculuğu tədbirləri çərçivəsində media nümayəndələrinin rolunu vurğulayıb və bu xüsusda ATƏT-in müvafiq dəstəyi göstərə biləcəyini bildirib.

No:194/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the OSCE Representative on Freedom of the Media Teresa Ribeiro
On April 25, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the OSCE Representative on Freedom of the Media Teresa Ribeiro, during her visit to Azerbaijan.
At the meeting, the sides exchanged views on the work done in Azerbaijan in the field of media freedom.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan attaches importance to cooperation with the OSCE in all areas, including media freedom. The Minister informed the opposite side about the situation in the region after the conflict, the steps taken to normalize relations between the two countries, as well as the work carried out by the Azerbaijani government in the liberated areas, the landmine danger the victims of which are also journalists, landmine clearance, and the role of media in building trust in the region.
Ms. Teresa Ribeiro noted the organization of a rich program during her visit to Azerbaijan. She thanked Minister Jeyhun Bayramov for providing detailed information. Noting that media freedom is a key element of peace and security, the Representative stressed the role of media representatives in confidence-building measures and said that the OSCE could provide relevant support in this regard.