No:191/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin sərhədin Kəlbəcər rayonu istiqamətində növbəti təxribatı barədə məlumatı
27 may 2021 21:28
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən cari ilin mayın 27-də Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin iki qrupdan ibarət kəşfiyyat-diversiya dəstəsi Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonunun Yuxarı Ayrım kəndi istiqamətində Azərbaycan ərazilərinin dərinliyinə daxil olaraq, ərazidə kəşfiyyat-diversiya əməliyyatları və  yolların minalanmasına yönəlmiş təxribat terror fəaliyyəti həyata keçirməyə cəhd göstəriblər.
Həmin qruplar aşkar edilmiş, onların bir hissəsi qaçmış, 6 nəfər isə (bir qrupdan 2, digər qrupdan 4 nəfər olmaqla) Azərbaycan Ordusu tərəfindən tərkisilah edilərək saxlanılmışlar.
Ermənistan tərəfindən bir müddətdir ki, iki ölkənin sərhədyanı ərazilərində qəsdən gərginliyin artırılması siyasəti həyata keçirilir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat qrupunun Azərbaycan ərazisinə keçməsi və ərazini minalama və digər diversiya cəhdləri terror-təxribat əməli kimi qiymətləndirilir.
Azərbaycan Ermənistanın illər ərzində basdırdığı minalardan əziyyət çəkdiyi halda, Ermənistanın diversant qrupu tərəfindən Azərbaycan ərazisində həyata keçirilən diversiya və keçid yollarını növbəti minalama cəhdləri Azərbaycan hərbçilərinin və gələcəkdə mülki insanların həyatı üçün ciddi təhlükə ola bilərdi.
Azərbaycan, Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində gərginliyin danışıqlar yolu ilə aradan qaldırılmasının tərəfdarıdır və iki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası ilə əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətin çağırışlarını dəstəkləyir.
Azərbaycanın sərhədlərinin pozulmasına yönəlik cəhdlər yolverilməzdir. Ermənistan iki ölkənin sərhədində gərginliyin artırılmasına yönəlmiş əməllərdən çəkinməli və qonşu dövlətin sərhədlərinə hörmətlə yanaşmalıdır.

No:191/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the next provocation of the armed forces of Armenia along the border in the direction of the Kalbajar region (En/Ru)
27 May 2021 21:28
According to the information of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, on May 27, 2021, a reconnaissance and sabotage group of the armed forces of Armenia, consisting of two groups, infiltrated into the territory of Azerbaijan in the direction of the village of Yuxarı Ayrım (Yukhary Ayrym) of the Kalbajar region of the Armenia-Azerbaijan state border and tried to carry out a sabotage and reconnaissance operation and sabotage terrorist activities in this territory aimed at planting landmines in the roads.
These groups were found, some of them escaped, and 6 people (including 2 people from one group and 4 people from another) were detained and disarmed by the Azerbaijani Army.
Armenia has been pursuing a policy of deliberately increasing tensions in the border areas of the two countries for some time. The infiltration of the reconnaissance group of the armed forces of Armenia into the territory of Azerbaijan and the attempts to plant landmines in the territory and other sabotage attempts are regarded as acts of terrorism and sabotage.
While Azerbaijan has suffered from landmines planted by Armenia for many years, sabotage and further attempts to mine passages carried out by the saboteur group of Armenia on the territory of Azerbaijan could pose a serious threat to the lives of Azerbaijani servicemen and civilians in the future.
Azerbaijan supports the de-escalation of tension on the Armenia-Azerbaijan state border through negotiations and supports the calls of the international community regarding delimitation and demarcation of borders between two countries.
Attempts to violate the borders of Azerbaijan are unacceptable. Armenia must refrain from actions aimed at increasing tensions on the border between two countries and respect the borders of the neighboring state.