No:190/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avstriyadakı Azərbaycan diasporunun üzvləri ilə görüşü barədə məlumatı
26 may 2021-ci il tarixində Avstriyaya işgüzar səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avstriyadakı Azərbaycan diasporunun üzvləri ilə görüşüb.
Nazir diaspor üzvləri ilə Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçı siyasəti, ölkəmizin 30 ildə yaxın müddət ərzində münaqişənin sülh yolu ilə həllli istiqamətində səylər göstərməsi və Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi nəticəsində bu səylərin heç bir nəticə verməməsi barədə danışıb. Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatları nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edildiyi fəxarətlə vurğulanıb.
Nazir Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib.
44 günlük Vətən müharibəsi dövründə diaspor üzvlərimiz tərəfindən sərgilənən həmrəyliyin təqdirəlayiq olduğu diqqətə çatdırılıb və bu həmrəyliyin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Daha sonra nazir tədbir iştirakçılarını maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırıb, o cümlədən Azərbaycan və Avstriya arasında əməkdaşlığın inkişafı və bü xüsusda diaspor üzvlərinin rolu barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:190/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with members of the Azerbaijani Diaspora in Austria
On May 26, 2021, within the framework of his working visit to Austria, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with members of the Azerbaijani Diaspora in Austria.
Minister spoke with members of the diaspora about the aggressive policy of Armenia against Azerbaijan, about our country's efforts to resolve the conflict peacefully for about 30 years, and that as a result of the unconstructive position of Armenia, these efforts have yielded no results. It was noted with pride that, in response to the provocations of Armenia, as a result of counter-offensive operations of the Armed Forces of Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev the territorial integrity of Azerbaijan was restored.
Minister informed about the new realities in the region after the Patriotic War and the steps taken to normalize relations with Armenia.
It was noted that the solidarity shown by our diaspora members during the 44-day Patriotic War was commendable, and the importance of continuing this solidarity was stressed.
Then, the Minister answered numerous questions of the participants, as well as an exchange of views, took place on the development of cooperation between Azerbaijan and Austria and the role of members of the diaspora in this regard.