No:187/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Qətər Dövlətinin Baş naziri və xarici işlər naziri şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al-Tani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qətər Dövlətinə işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri və xarici işlər naziri şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al-Tani ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, yüksək səviyyəli səfərlərin, davamlı siyasi dialoqun və aidiyyəti qurumlararası təmasların intensivləşdirilməsinin yeni tərəfdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsi və əməkdaşlığın keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldilməsi baxımından önəmli olduğunu vurğulayıb.
Tərəflər Azərbaycan Respublikası ilə Qətər Dövləti arasında mövcud yüksək səviyyəli siyasi dialoqdan məmnunluq ifadə edərək, hər iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin və Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyanın iclaslarının mütəmadi əsasda keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni əməkdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkan yaratdığı vurğulanıb.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətinə diqqət çəkərək, tərəfdaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə daha da möhkəmlənəcəyinə əminlik ifadə ediblər.

No:187/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani
30 April 2024 13:59
On 30 April 2024, within the framework of his working visit to the State of Qatar, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the level of existing cooperation between the two countries and emphasized that high-level visits, sustained political dialogue, and intensified inter-agency contacts are important for identifying new areas of partnership and elevating cooperation to a qualitatively new level.
The sides also expressed satisfaction with the high-level political dialogue between the Republic of Azerbaijan and the State of Qatar and stressed the importance of holding political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of both countries, as well as meetings of the Intergovernmental Economic Commission, on a regular basis.
It was noted that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan this year, creates favorable opportunities for new areas of cooperation.
The sides also highlighted the importance of cooperation within international organizations and expressed confidence that partnership relations would be further strengthened across all areas.
The meeting also included an exchange of views on other issues on the agenda and matters of mutual interest.