Mətbuat şərhi 31 avqust 2018 03:03
No:187/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Gürcüstanın xarici işlər naziri David Zalkaliani ilə görüşüb
31 avqust 2018 03:03
Nazir Elmar Məmmədyarov Gürcüstan baş naziri Mamuka Baxtadzeni Azərbaycan Respublikasına səfərində müşayiət edən bu ölkənin xarici işlər naziri David Zalkaliani ilə görüşüb.
Nazirlər iki qonşu ölkə arasında mehriban qonşuluq şəraitində inkişaf etdirilən qarşılıqlı faydalı strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin bütün bölgə üçün tərəqqinin vacib amili olduğunu məmnuniyyətlə qeyd etdilər. Tərəflər enerji sahəsində qlobal əhəmiyyət daşıyan Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəməri və Cənub Qaz Dəhlizi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti, habelə iki ölkənin iştirak etdiyi digər regional əməkdaşlıq layihələrinin Cənubi Qafqazda iqtisadi inkişafın əsaslarını təmin etməklə yanaşı, sabitlik və təhlükəsizliyin bərqərar olunmasına da xidmət etdiyini vurğuladılar.
Nazirlər Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində daimi əsasda davam etdirilən siyasi dialoqun müstəsna rolunu önə çəkdilər.
Nazirlər ölkələrimiz arasındakı ikitərəfli əlaqələri tamamlayaraq onun keyfiyyətcə yeni müstəvidə inkişafına şərait yaradan Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatını qeyd etdilər.
Aparılan fikir mübadiləsi zamanı Azərbaycan və Gürcüstanın müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının perspektivləri müzakirə olundu və bu istiqamətdə birgə səylərin davam etdirilməsinə dair razılıq ifadə edildi.
Görüş əsnasında ikitərəfli və çoxtərəfli gündəliyə aid məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

No:187/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with David Zalkaliani, Minister of Foreign Affairs of Georgia
31 August 2018 03:03
Minister Elmar Mammadyarov met with his Georgian counterpart David Zalkaliani, who is accompanying Georgia's Prime Minister Mamuka Bakhtadze on his visit to Azerbaijan.
The Ministers noted with satisfaction that mutually beneficial strategic partnership forged between the two neighboring countries in an atmosphere of friendly neighborhood is an important factor for the whole region. The parties underlined that the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export oil pipeline and the Southern Gas Corridor which are of global significance in the field of energy, Baku-Tbilisi-Kars railway line, as well as other regional cooperation projects binding the two countries, along with providing the basis for economic development in the region South Caucasus serve to maintain stability and security.
The Ministers pointed out the exceptional role of high level political dialogue conducted at the level of Heads of State and Government between Azerbaijan and Georgia.
They also noted Azerbaijan-Georgia-Türkiye trilateral cooperation which complements bilateral cooperation between our countries and paves the way for raising it to qualitatively new level.
The sides discussed perspectives of cooperation between Azerbaijan and Georgia within the framework of various international organizations and agreed to continue joint efforts to this end.
At the meeting the sides exchanged views on wide range of issues of bilateral and multilateral agenda.