No:184/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Qətər Dövlətinə işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2024 13:59
29 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qətər Dövlətinə işgüzar səfərə yola düşüb.
Səfər çərçivəsində nazirin 30 aprel tarixində Doha şəhərində keçiriləcək Ərəb Dövlətləri Liqası - Mərkəzi Asiya - Azərbaycan Respublikası Əməkdaşlıq və İqtisadi Forumunun 3-cü iclasında iştirak və çıxışı, habelə tədbir çərçivəsində ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

No:184/24, Press release on the working visit of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov to the State of Qatar
29 April 2024 13:59
On 29 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, departed for a working visit to the State of Qatar.
Within the framework of the visit, the Minister is scheduled to participate and deliver a speech at the 3rd meeting of the League of Arab States – Central Asia – Republic of Azerbaijan Cooperation and Economic Forum to be held in the city of Doha on 30 April, as well as to hold a number of bilateral meetings on the sidelines of the event.