No:182/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşü barədə məlumatı
25 may 2021-ci il tarixində Avstriyaya işgüzar səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Baş Katibi Helqa Şmid ilə görüşü baş tutub.
Görüş zamanı nazir Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib. Nazir 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanması ilə 30 il davam edən münaqişəyə son qoyulduğunu diqqətə çatdırıb və bəyanatın hər iki ölkənin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət əsasında Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün geniş imkanlar yarandığını vurğulayıb.
Görüş zamanı, həmçinin üçtərəfli bəyanatlardan irəli gələn bir sıra məsələlər müzakirə edilib, xüsusilə regional nəqliyyat bağlantılarının açılmasının Ermənistan da daxil olmaqla bütün region dövlətləri üçün yeni imkanlar açdığı və Ermənistan üçün iqtisadi əməkdaşlıq və inkişafdan yararlanmaq imkanının yarandığı bildirilib.
Tərəflər eyni zamanda, münaqişə sonrası bölgədə yaranan yeni vəziyyət, regionda baş verən proseslər, üçtərəfli bəyanatların icrası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, ATƏT ilə əməkdaşlıq məsələləri, azad edilmiş ərazilərdə bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya prosesləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:182/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with OSCE Secretary General Helga Schmid.
On May 25, 2021, in the framework of his working visit to Austria, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the OSCE Secretary General Helga Schmid.
During the meeting, the Minister noted the importance that Azerbaijan attaches to cooperation with the OSCE. The Minister highlighted the trilateral statement signed on November 10, 2020, which put an end to the 30-year conflict and created ample opportunities for normalization of relations between Armenia and Azerbaijan based on respect for the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of internationally recognized borders of both countries.
At the meeting, a number of issues arising from the trilateral statements were discussed, in particular, new opportunities created for all countries in the region including Armenia by the opening of regional transport links and it was noted that Armenia has an opportunity to benefit from economic cooperation and development.
The sides also exchanged views on the new post-conflict situation, the latest developments in the region, steps taken to implement the trilateral statements, cooperation with the OSCE, the process of restoration, reconstruction, and reintegration in the liberated areas.