Mətbuat şərhi 24 iyun 2017 02:03
No:180/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan Kosta Rika Respublikasının xarici işlər və etiqad naziri Manuel Qonzalez Sanz ilə görüşüb
24 iyun 2017 02:03
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan Kosta Rika Respublikasının xarici işlər və etiqad naziri Manuel Qonzalez Sanz ilə təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı görüşüb.
Nazirlər bu il Kosta Rika və Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 20 illiyinin qeyd olunduğunu deyərək, keçən dövr ərzində siyasi dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın müsbət inkişafından məmnunluq ifadə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov iyun ayında Kosta Rikaya rəsmi səfərini xoş təəssüratlarla xatırlayaraq keçirilmiş məhsuldar görüşlərin ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətindən bəhs etdi. Elmar Məmmədyarov həmçinin Kosta Rikaya səfəri çərçivəsində baş tutmuş siyasi məsləhətləşmələrin iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrində irəlilədilməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd etdi.
Manuel Qonzales Sanz Azərbaycanda olmağından və ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun və dostluğun inkişafının məmnunluq doğurduğunu nəzərə çatdırdı.
Nazirlər hər iki ölkədə diplomatik missiyaların mübadiləsinin qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yeni bir təkan verəcəyinə əminlik ifadə etdilər. Bu xüsusda Nazir Manuel Qonzales Sanz Kosta Rikanın Azərbaycana təyin olunmuş müvəqqəti işlər vəkilini təqdim etdi.
Elmar Məmmədyarov Kosta Rikanın Azərbaycanda Səfirlik təsis etmə qərarının yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Nazirlər iqtisadi-ticarət, turizm, enerji, logistika, limanlar və gəmiçilik, sərmayələrin qoyuluşu və humanitar sahələrdə qarşılqılı faydalı əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu qeyd etdilər və bu xüsusda işgüzar dairələr arasında birbaşa təmasların təşviq edilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Manuel Qonzales Sanz Formula 1 yarışlarının keçirilməsi münasibətilə Azərbaycanı təbrik etdi və ölkəmizin bu qəbildən olan mötəbər tədbirlərin keçirildiyi məkan olduğunu dedi.

No:180/17,Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs and Worship of the Republic of Costa Rica, Manuel A. González Sanz
24 June 2017 02:03
Minister E.Mammadyarov had a tete-a-tete and extended meeting with the participation of delegations with the Minister of Foreign Affairs and Worship of the Republic of Costa Rica, Manuel A. González Sanz, who is on a visit to Azerbaijan.
Noting the 20th anniversary of establishment of diplomatic relations between Costa-Rica and Azerbaijan, Ministers expressed their satisfaction with the positive development of political dialogue and mutual understanding over two decades.
Minister E.Mammadyarov gladly recalled his visit to Costa Rica in June, 2017 and talked about the importance of productive meetings, which were held in the framework of the visit, in further development of bilateral relations. He also noted that recently held political consultations would definitely advance relations in the various spheres.
Manuel A. González Sanz shared his positive impressions on his visit to Azerbaijan and highly appreciated the development of political dialogue and friendly ties between our countries.
The Ministers recognized that exchanging of diplomatic missions in both countries surely brings an additional boost to strengthening of mutual cooperation. In this regard, Manuel A. González Sanz presented newly appointed Charge d`affairs of Costa Rica to Azerbaijan.
Minister E.Mammadyarov welcomed the decision of Costa Rica to establish an Embassy in Baku, Azerbaijan.
The Ministers emphasized the wide range of opportunities for mutually beneficial cooperation in the economic-trade, tourism, energy, logistics, ports and maritime, investment and humanitarian spheres and noted the importance of promotion of direct contacts among business communities.
Manuel A. González Sanz congratulated Azerbaijan for a successful hosting of 2017 Formula 1 Baku Grand Prix and added that Azerbaijan become an excellent venue for such events.