No:175/26, Belçika və Niderland səfirlərinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması ilə bağlı mətbuat məlumatı
20 aprel 2026 15:26
20 aprel tarixində Belçika Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Julyen de Frepon və Niderland Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Marian de Yonq ayrı-ayrılıqda Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıblar.
Görüşlər zamanı, 16 aprel 2026-cı il tarixində Belçika və Niderland Parlamentləri tərəfindən qəbul edilmiş, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü, eləcə də Azərbaycanla Ermənistan arasında davam edən sülh prosesini sarsıtmaq məqsədi daşıyan növbəti məsuliyyətsiz cəhdlər olan sənədlərə qarşı kəskin etiraz bildirilib.
Sənədlərin tamamilə yalan və əsassız qiymətləndirmələrə uyğun olaraq tərtib edildiyi, bu qurumlar daxilində dərin kök salmış Azərbaycan əleyhinə qərəzi nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Sənədlərdə yer alan qəbuledilməz iddiaların beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması və qanunun aliliyinə açıq şəkildə müdaxilə olduğu qeyd edilib.
Bundan əlavə, görüşlər zamanı Azərbaycanın suveren əraziləri ilə bağlı saxta istinadlar, eləcə də Ermənistanın ərazi bütövlüyünün pozulması iddiası, erməni əsilli şəxslərin hüquqları və onların guya qanunsuz həbsi ilə bağlı bütün əsassız ittihamlar qətiyyətlə və sərt şəkildə rədd edilib.
Sənədlərin qəbulunun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin Spikerləri arasında son görüşlə üst-üstə düşdüyü üçün xüsusilə paradoksal olduğu səfirlərin diqqətinə çatdırılıb.
Belçika və Niderland tərəfləri müvafiq parlamentlərində anti-Azərbaycan qruplarının ikitərəfli münasibətlərə zərər verməsinin qarşısını almaq üçün təsirli tədbirlər görməyə çağırılıblar.

No:175/26, Press Release on summoning of Ambassadors of Belgium and Netherlands to the Ministry of Foreign Affairs
20 April 2026 15:26
On 20 April, Julien de Fraipont, Ambassador of the Kingdom of Belgium to the Republic of Azerbaijan, and Marianne de Jong, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan, were separately summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meetings, a strong protest was expressed against the documents adopted by the Parliaments of Belgium and Netherlands on 16 April 2026, which represent yet another reckless attempt to undermine the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as the ongoing peace process between Azerbaijan and Armenia.
It was emphasized that the documents are based on utterly false and unfounded assessments, reflecting a deeply rooted anti-Azerbaijani bias within these institutions.
It was also noted that unacceptable claims contained therein constitute gross violations of international law, and represent blatant interference in the rule of law.
Moreover, during the meetings the falsified references concerning the sovereign territories of Azerbaijan as well as all baseless accusations alleging violations of Armenia’s territorial integrity, the rights of ethnic Armenians, and claims regarding the so-called unlawful detention of persons of Armenian origin were strongly and resolutely rejected.
It was brought to the attention of Ambassadors that the adoption of these documents is particularly paradoxical considering that they were coincided with the latest meeting between the Speakers of the Parliaments of Azerbaijan and Armenia.
Belgian and Dutch sides were urged to take effective measures to prevent anti-Azerbaijani groups within their respective Parliaments from damaging bilateral relations.