No:174/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Klaudio Taffuri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2024 18:10
19 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İtaliya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Klaudio Taffurini ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında mövcud çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə fəaliyyəti dövründə Azərbaycan və İtaliya arasında münasibətlərin inkişafı istiqamətində göstərdiyi səylərə görə səfir Klaudio Taffuriyə təşəkkür edib, ona gələcək fəaliyyətində davamlı uğurlar arzu edib.
İki ölkə arasında müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, mədəni, humanitar və s. istiqamətlər üzrə çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin məmnunluq doğurduğu, mövcud Strateji Dialoq mexanizminin əlaqələrə mühüm töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb. Bu istiqamətdə, həyata keçirilən qarşılıqlı səfər və təmasların, habelə siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Qarşı tərəf cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb. COP29-un iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində bir sıra tərəfdaşlar, o cümlədən İtaliya ilə əməkdaşlığa əlavə töhfə verəcəyi bildirilib.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, İtaliya tərəfinə hazırkı həssas zamanda sərgilədiyi ədalətli mövqeyə görə təşəkkür edib. İtaliyanın mövqeyindən regional sülh və təhlükəsizlik quruculuğu tədbirlərinə təhdid törədərək birtərəfli və qərəzli yanaşma nümayiş etdirən bir sıra aktorlar tərəfindən nümunə götürülməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Səfir Klaudio Taffuri Azərbaycanda diplomatik fəaliyyəti dövründə göstərilən dəstək və əməkdaşlığa görə öz minnətdarlığını bildirib, bundan sonra da Azərbaycan və İtaliya arasında tərəfdaşlığın daha da güclənməsinə dair inam ifadə edib.

No:174/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Italy to Azerbaijan, Claudio Taffuri
19 April 2024 18:10
On 19 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic to the Republic of Azerbaijan, Claudio Taffuri, on the occasion of the completion of his diplomatic mission in our country.
During the meeting, issues arising from the existing multidimensional strategic partnership between Azerbaijan and Italy, as well as the current regional situation, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to Ambassador Claudio Taffuri for his efforts in developing relations between Azerbaijan and Italy during his tenure in our country and wished him continued success in his future activities.
It was noted with satisfaction that the multidimensional strategic partnership between the two countries across various fields, including political, economic, trade, energy security, transport and communications, cultural, humanitarian, and other areas, continues to develop, and that the existing Strategic Dialogue mechanism makes a significant contribution to bilateral relations. In this regard, the importance of continuing mutual visits and contacts, as well as political consultations, was emphasized.
The other side was informed about the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in our country this year. It was noted that COP29 will contribute to enhanced cooperation in the field of combating climate change with a number of partners, including Italy.
Minister Jeyhun Bayramov also provided information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the reconstruction and rebuilding efforts in the liberated territories, as well as the normalization process between Azerbaijan and Armenia, and expressed gratitude to the Italian side for its fair position demonstrated during the current sensitive period. It was emphasized that Italy’s position should serve as an example for certain actors demonstrating unilateral and biased approaches that pose a threat to regional peace and security-building efforts.
Ambassador Claudio Taffuri expressed his gratitude for the support and cooperation extended during his diplomatic service in Azerbaijan and conveyed his confidence that the partnership between Azerbaijan and Italy will continue to strengthen in the future.