No:174/18, Azərbaycan Respublikasının Ağdam rayonunun işğalının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin açıqlaması
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzü zamanı 23 iyul 1993-cü il tarixində keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin tərkibinə daxil olmayan Ağdam rayonunun inzibati mərkəzi, Aşağı Qarabağın ən böyük şəhərlərindən biri Ağdam işğal olunub.
Təcavüz səbəbindən ümumi ərazisi 1154 kv. km olan 138 yaşayış məntəqəsindən ibarət Ağdam rayonunun əksər hissəsi zəbt edilib və oranın əhalisi etnik təmizləməyə məruz qalıb. Ermənistan tərəfindən rayonda dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi zərər yetirilib. İşğal nəticəsində 122 yaşayış məntəqəsi, 24 min 446 yayayış binası, 48 sənaye və tikinti müəssisəsi, 160 məktəb binası, 65 səhiyyə mərkəzi, 373 mədəniyyət ocağı, 1 teatr və s. talan və məhv edilib. Ağdamın müdafiəsi zamanı döyüşlərdə 6 minə yaxın rayon sakini şəhid olub. Ağdamın futbol klubu olan “Qarabağ” isə dünya miqyasında didərgin düşmüş komandaların olduqca nadir misallardan birinə çevrilib. Hal-hazırda 200 min nəfər rayon sakinindən 153 min nəfərdən artıq şəxs Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində yaşayır.
İşğal edilmiş ərazilərdəki çoxsaylı tarixi abidələrin xeyli hissəsi məhv olmağa, zahiri görkəminin süni dəyişdirilməsinə və qanunsuz arxeoloji qazıntılara məruz qalıb. Onların arasında Ağdam şəhərinin yaxınlığında e.ə. II minilliyə aid Üzərliktəpə abidəsi, Kəngərli kəndindəki VI əsrə aid məbəd və XIV əsrə aid türbə ilə daş abidələri, Xaçındərbənd kəndindəki 1314-cü ilə aid Qutlu Sarı Musaoğlu türbəsi, XVIII-XIX əsrlərdəki Qarabağ xanlığının mirası Şahbulaq qalası, xan sülaləsinin imarəti və məqbərələri və s. qeyd oluna bilər. Ağdamda məşhur Çörək Muzeyi darmadağın edilib, Cümə məscidi tövləyə çevrilib. Bu torpaqların əzəli Azərbaycan əhalisi barədə izlərin silinməsi məqsədilə, işğalçılar tərəfindən Ağdam şəhəri adının da belə dəyişdirilməsi Ermənistanın güddüyü məqsədlərini açıq-aşkar nümayiş etdirir.
1993-cü ilin aprelində Kəlbəcərin işğalı ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi 822 saylı qətnamədə işğalçı qüvvələrin zəbt olunmuş ərazilərdən çıxarılması üzrə təxirəsalınmaz tədbirlər barədə cədvəlin hazırlanması tapşırılıb. Lakin ATƏM-in (hazırda ATƏT) Minsk Konfransının sədri Mario Raffaellinin 27 iyul 1993-cü il tarixli hesabatında qeyd olunduğu kimi, 22-23 iyul 1993-cü il tarixlərində ATƏM-in Minsk Konfransı 9 iştirakçı ölkəsinin bu məqsədlə Romada keçirdiyi iclas zamanı ermənilər, əvvəlcədən Ağdamı işğal etmək niyyətində olmadıqlarını vəd etsələr də, bu addımı atdılar.
Ağdamın işğalı ilə bağlı dünya ictimaiyyəti yekdil mövqe ifadə etdi. ATƏM-in Minsk qrupunun 9 ölkəsi adından bu “hücum qətiyyətlə pislənmiş”, “işğal olunmuş ərazilərdən qoşunların çıxarılmasına çağırış etmişdir”. 29 iyul 1993-cü il tarixində BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası 853 saylı qətnaməni qəbul edib. Orada da “işğalçı qüvvələrin Ağdam rayonu və digər yenicə işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması” tələb edildi. Lakin Ermənistan tərəfi buna da tabe olmaqdan yayındı.
Beləliklə, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin hələ o mərhələdə nizama salınmasına dair siyasi fürsətlərdən istifadə etməyə, buna dair yekdilliklə qəbul edilmiş BMT qərarlarının yerinə yetirilməsinə imkan verilməyib və yeni-yeni Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində hazırkı ağır vəziyyət yaradılıb. M.Raffaellinin hesabatında bildirildiyi kimi, “güc yolu ilə işğal olunmuş ərazilərdən qoşunların dərhal çıxarılması sülh danışıqlarının irəli aparılması üçün ən mühüm amildir”. Ermənistan tərəfinin tutduğu qeyri-konstruktiv mövqe sayəsində həmin başlıca şərtə əməl olunmaması münaqişənin bu günədək nizama salınmamış qalmasının əsas səbəbi olaraq qalır.
İşğalçı Ermənistan Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, Ağdam rayonunda coğrafi adların dəyişdirilməsi, oradakı mülkiyyətin talan edilməsi və ərazilərin yandırılması kimi qeyri-qanuni əməllərini davam etdirir.
Ümumiyyətlə, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin və ətraf rayonların Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı, işğal olunmuş rayonların azərbaycanlı sakinlərinə qarşı etnik təmizləmənin törədilməsi Ermənistanın əsl niyyətinin hərbi təcavüz və işğal yolu ərazi əldə edilməsi olduğunu qabarıq şəkildə nümayiş etdirir.
Ermənistan nəhayət başa düşməlidir ki, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verə bilməz və işğala əsaslanan status-kvo Ermənistanın özünü təcridinin və bugünkü sistematik sosial-iqtisadi və demoqrafik böhranının əsas səbəblərindəndir. Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün imkanlar aça və davamlı sülhün təmin olunmasına töhfə verə bilər.
Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinin bərpa edilməsi, Ağdam, habelə ölkənin digər işğal olunmuş rayonlarından olan məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaq kimi hüquqlarının təmin edilməsi və ümumilikdə münaqişənin ağır fəsadlarının aradan qaldırılması beynəlxalq ictimaiyyətinin öhdəliyi olmaqla yanaşı, BMT Nizamnaməsində təsbit edildiyi kimi Azərbaycan dövlətinin şəksiz ayrılmaz hüququdur.
Azərbaycan tərəfi münaqişənin tezliklə həlli istiqamətində beynəlxalq səylərinin artırılmasını dəstəkləyərək beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini və vətəndaşlarının pozulmuş hüquqlarını bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır.

No:174/18, Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the 25th anniversary of the occupation of Aghdam region of Azerbaijan (Eng/Rus)
On July 23, 1993, in the course of the military aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, Aghdam, one of the largest cities of Lower Karabakh, the administrative center of the Aghdam district, which was not part of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, was occupied.
As a result of the aggression, a large part of the Aghdam district, the total area of which is 1154 sq. km, where 138 settlements are located, was occupied and the population there was subjected to ethnic cleansing. Armenia inflicted significant damage to the state and private property of the region. Because of the occupation, 122 settlements, 24,446 residential buildings, 48 industrial and construction enterprises, 160 school buildings, 65 health centers, 373 cultural infrastructure facilities, 1 theater, etc. were destroyed. Six thousand residents of the district were killed during the fighting for the defense of Aghdam. And the football club "Garabagh" from Aghdam became one of the world's rare examples of teams functioning in exile. Currently, more than 153,000 people from 200,000 inhabitants of the district live in various parts of Azerbaijan as internally displaced persons.
A significant part of the many historical monuments located in the occupied territories were destroyed, artificially changed in appearance and subjected to illegal archaeological excavations. Among them settlement of Uzerliktepe near the city of Aghdam dated the 2nd millennium BC, the temple of the 6th century, as well as the tomb and stone monuments of the 14th century in the village of Kangarli, the mausoleum of Gutlu Sary Musaoghlu dated 1314 in the village of Khachyndarband, the legacy of the Karabakh khanate belonging to the 18-19th centuries: Shahbulag fortress, palace and burial vaults of khan dynasty, etc. may be referred. The famous Museum of Bread in Aghdam was destroyed, and Juma mosque was turned into a cattle pen. In order to eradicate the memory of the primordial Azerbaijani population of these lands, the invaders changed even the name of Aghdam. Such actions make the goals pursued by Armenia quite obvious.
During the occupation of Aghdam Armenia once again showed itself as a party that ignores international obligations. Resolution No. 822, adopted by the UN Security Council in connection with the seizure of Kalbajar in April 1993, has commissioned to prepare a timetable of immediate measures for the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories. But, as noted in the report by the President of the Minsk Conference of the CSCE (now - OSCE) Mario Raffaelli dated July 27, 1993, when on July 22-23, the 9 member states of the Conference met in Rome to approve the schedule, the Armenians captured Aghdam, although previously they declared that they do not have such intentions.
The world community expressed its unanimous position regarding the seizure of Aghdam. At the statement regarding this case the 9 member countries of the CSCE Minsk Group, "strongly condemned the offensive on" and asked "for withdrawal from the occupied territories" On July 29, 1993, the UN Security Council adopted resolution No. 853. It also demanded "the immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from the district of Aghdam and all other recently occupied areas of the Republic of Azerbaijan." However, Armenia has evaded to fulfill its obligations.
Thus, at that stage opportunities to achieve the political settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and the unanimously adopted UNSCR were ignored and the current grave situation arose due to the seizure of other territories of Azerbaijan. According to the report of M. Raffaelli, "to withdraw immediately from the territories recently seized by force is the key factor in ensuring that peaceful negotiations can move forward". Non-constructive position taken by Armenia and its non-compliance with this fundamental demand remain the main reason for the lack of resolution of conflict.
Armenia, as the occupying state, grossly violating its obligations arising from the Geneva Conventions, continues its illegal activities in the Aghdam district, changing geographical names there, plundering the property and creating fires.
In general, the occupation of the Nagorno-Karabakh region and the surrounding regions by the Armenian armed forces, the ethnic cleansing against the Azerbaijani population of the occupied territories clearly demonstrates that Armenia's real intentions are military occupation and acquisition of lands by force.
Armenia must finally understand that the occupation of the Azerbaijani territories can never result in political outcome desired by Armenia and the status quo of occupation is one of the main reasons for the self-isolation of Armenia and its systemic socio-economic and demographic crisis. Ending the occupation of Azerbaijani lands and withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan can contribute to comprehensive regional cooperation and contribute to sustainable peace.
Restoration of territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan, as well as ensuring the rights of internally displaced persons from Aghdam and other occupied regions of the country to return to their native lands and elimination of serious consequences of the conflict, along being the commitment of the international community, are the inherent right of Azerbaijan as enshrined in the UN Charter.
Azerbaijan supporting the efforts of the international community for the soonest resolution of conflict, retains its right to restore its territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders and violated rights of its citizens.