No:173/25, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Küveyt Dövlətinə rəsmi səfərinə dair mətbuat məlumatı
29 aprel 2025 19:33
29 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Küveyt Dövlətinə rəsmi səfərə yola düşüb.
Səfər çərçivəsində 30 aprel tarixində nazir Ceyhun Bayramovun Küveyt Dövlətinin xarici işlər naziri Abdullah Əli Əl-Yəhya ilə görüşünun, habelə digər yüksək səviyyəli ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.
Səfər çərçivəsində həmçinin xarici işlər nazirinin həmsədrlik etdiyi Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiyanın 3-cü iclasının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

No:173/25, Press release on the official visit of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov to the State of Kuwait
29 April 2025 19:33
On 29 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov departed on an official visit to the State of Kuwait.
Within the framework of the visit, on 30 April, a meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the State of Kuwait Abdullah Ali Al-Yahya, as well as other high-level bilateral meetings, are planned.
Within the framework of the visit, it is also planned to hold the 3rd meeting of the Joint Commission for Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Kuwait, co-chaired by the Minister of Foreign Affairs.