No:168/18, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10-12 iyul 2018-ci il tarixlərində Belçika Krallığının paytaxtı Brüssel şəhərində işgüzar səfərdədir.
Brüsselə səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev Avropa İttifaqı Şurasının mənzil-qərargahında oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Donald Tusk görüşdülər və görüş əsnasında Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında hərtərəfli əməkdaşlığın inkişafına dair geniş fikir mübadiləsi apardılar.
Prezident İlham Əliyev və Prezident Donald Tuskun müşayiəti altında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə Ali nümayəndəsi, Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Federika Moqerini tərəfindən Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında Tərəfdaşlıq Prioritetləri Sənədi paraflandı.
Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədinin 1-ci bəndində təsbit olunduğu kimi Avropa İttifaqı və Azərbaycan qarşılıqlı maraqlar və dəyərlər, həmçinin bir-birilərinin ərazi bütövlüyü, sərhədlərinin toxunulmazlığı, müstəqilliyi və suverenliyinə münasibətdə hörmət və dəstəyə öhdəliklər əsasında Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məqsədilə birgə tərəfdaşlıq prioritetlərini razılaşdırdılar. Sənəddə qeyd olunduğu kimi, Tərəfdaşlıq Prioritetləri 2018-2020-ci illəri əhatə edir və tərəfdaşlığın bərabərhüquqlu və qarşılıqlı xarakter daşıdığını özündə əks etdirir.
Sənəddə həmçinin, Azərbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi siyasəti və geniş iqtisadi islahatlar proqramı, Avropa İttifaqının həm neft, həm də qeyri-neft sektoru daxil olmaqla ölkəmizə qoyulan birbaşa xarici sərmayələrin yarısına pay sahibi olaraq əsas investisiya tərəfdaş olması qeyd olunur. Azərbaycan və Avropa İttifaqının birbaşa enerji və nəqliyyat uzlaşmaları yaratmaq kimi birgə strateji məqsədlərini nəzərə alaraq, Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi Azərbaycanın strateji enerji tərəfdaşı rolunu, coğrafi mövqeyinə görə təbii nəqliyyat qovşağı olaraq bağlantıları genişləndirmək, ticarət və logistikanı inkişaf etdirmək və regionda Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat layihələrini inkişaf etdirmək kimi imkanlar təqdim etdiyi vurğulanır. Cənub Qaz dəhlizinin yekunlaşması və vaxtında Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına çatdırılması da sənəddə əsas prioritet istiqamətlər kimi təsbit olunub. Tərəfdaşlıq Prioritetləri yaxşı idarəçilik, mobillik və insanlararası əlaqələr, mədəniyyətlərarası dialoq, humanitar və təhsil və digər qarşılıqlı maraq doğuran əsas sahələrdə əməkdaşlığı ehtiva edir.
Prezident İlham Əliyevin 2017-ci ildə Avropa İttifaqına səfəri və onun ardınca Avropa İttifaqının yüksək səviyyəli nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfərləri Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığında yeni səhifə açıb. Tərəfdaşlıq Prioritetləri, “20 Deliverables for 2020” və tərəfdaşlıq sazişinin tezliklə yekunlaşdırılması ilə digər layihələr Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün mühüm zəmin və hərtərəfli çərçivə yaradır.
Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədində qeyd olunduğu kimi, Avropa İttifaqı tərəfindən növbəti dəfə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi, o cümlədən sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət və dəstəyin ifadə olunmasını təqdir edirik.

No:168/18, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The President of the Republic of Azerbaijan H.E .Mr. Ilham Aliyev is on the working visit to Brussels, Kingdom of Belgium on 10-12 July 2018.
President Ilham Aliyev in the framework of visit to Brussels was at the Headquarters of the Council of European Union. President Ilham Aliyev and Donald Tusk, President of the European Council had a meeting and broad exchange of views on development of comprehensive cooperation between EU and Azerbaijan. They commended continuous efforts of both sides towards strengthening of cooperation.
Under the auspices of President Ilham Aliyev and President Donald Tusk, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, Vice President of the Commission Federica Mogherini initialized EU-Azerbaijan Partnership Priorities Document.
As established in the Article 1 of the Partnership Priorities document the EU and Azerbaijan have agreed on Joint Partnership Priorities with a view to further strengthening their relationship, based on mutual interest and common values, as well as commitments to the respect of and support for the territorial integrity, inviolability of international borders of states, independence and sovereignty of each other. As enshrined in the text, Partnership Priorities covers the period of 2018-2020 and reflects the equality and mutual nature of Partnership.
The document also indicates Azerbaijan’s policy to diversify its economy and its ambitious economic reform agenda, as well as EU’s role as key investor in the country accounting for over half of foreign direct investment in both oil and non-oil sectors. Building further on a shared strategic goal of Azerbaijan and the EU to establish direct energy and transport links, the Partnership Priorities Document highlights Azerbaijan’s role as a strategic energy partner and its geographical location as a natural transport hub offering possibilities to enhance connections, boosting trade and logistics and enabling East-West and North-South Transportation projects in the region. Completion of Southern Gas Corridor and the timely beginning of the gas delivers to the European market are also reaffirmed as key priorities in the document. Partnership Priorities cover good governance, as well as mobility and people-to-people contacts, intercultural dialogue, humanitarian, education cooperation and other areas of mutual interest as key spheres.
The visit by President Ilham Aliyev to EU in 2017 and subsequent visits by EU high delegations to Azerbaijan ushered in a new page in EU-Azerbaijan cooperation. Implementation of Partnership Priorities Document, including “20 Deliverables for 2020”, and other joint projects along with the soonest completion of partnership agreement will provide an important prerequisite and comprehensive framework for further development of mutually beneficial cooperation between EU and Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan commends reiterated continuous support by EU to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan, as it is also reflected in the Partnership Priorities Document.
Based upon the principles and norms of international law, Helsinki Final Act respect and support to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of states constitute the fundamental basis of international relations and contribute to guaranteeing of lasting peace and security.