Mətbuat şərhi 15 iyul 2020 08:47
No:167/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun İran islam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif  ilə telefon danışığına dair məlumatı
15 iyul 2020 08:47
14 iyul 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazir Elmar Məmmədyarov İranlı həmkarını Azərbaycan-Ermənistan sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi hərbi təxribat, hücum cəhdinin qarşısının alınması, bölgədə davam edən gərginlik və mövcud vəziyyət barədə məlumatlandırıb. Ermənistan təcavüzünün bölgədə əsas təhlükə mənbəyi olduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdıran nazir Elmar Məmmədyarov işğalçı Ermənistan qüvvələrinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarından çıxarılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Nazir Məhəmməd Cavad Zərif İranın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsi ilə bağlı məlum mövqeyini təkrar edərək, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün qorunmasının İran İslam Respublikasının regional strategiyası olduğunu bildirmişdir. O, münaqişənin həllinin irəlilədilməsi üçün İranın dəstək göstərməyə hər zaman hazır olduğunu qeyd etmişdir.

No:167/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Foreign Minister Elmar Mammadyarov with Mohammad Javad Zarif, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
15 July 2020 08:47
On July 14, 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with Mohammad Javad Zarif, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran.
Minister Elmar Mammadyarov informed his Iranian counterpart about the military provocation by the Armenian armed forces on the Azerbaijan-Armenia border, the prevention of the attempt to attack, as well as the ongoing tense situation in the region. Drawing the attention of his counterpart to the fact that the Armenian aggression is the main source of threat in the region, Minister Mammadyarov stressed the importance of withdrawal of the occupying Armenian forces from Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan.
Reiterating Iran's known position on supporting the territorial integrity of Azerbaijan, Minister Mohammad Javad Zarif emphasized that the protection of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan is a regional strategy of the Islamic Republic of Iran. He noted that Iran is always ready to support furthering the settlement of the conflict.