No:159/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbir və sərgiyə dair məlumatı
4 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin rəhbərliyi və əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında diplomatik münasibətlərin 4 aprel 1992-ci ildə qurulmasına baxmayaraq, iki ölkə arasında münasibətlərin tarixinin daha qədim olduğunu qeyd edib. SSRİ-nin dağılmasından sonra iki ölkə arasında ənənəvi dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin saxlanılmasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin müstəsna rolu olduğunu bildirən nazir müavini, iki ölkənin dövlət başçıları arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan siyasi dialoq sayəsində bugün müxtəlif sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, humanitar və təhsil sahələrində Azərbaycan və Rusiya arasında səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu ifadə edib. Nazir müavini, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşmasında Rusiyanın vasitəçi rolunu yüksək qiymətləndirdiyimizi bildirib və regionda sülh və sabitliyə nail olmaq üçün imzalanmış üçtərəfli bəyanatların bütün müddəalarının tam şəkildə yerinə yetirilməsinin mühüm şərt olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Boçarnikov son 30 ildə iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf dinamikasından bəhs edərək əlaqələrin davamlı şəkildə yüksələn xətt üzrə irəlilədiyini qeyd edib. Münasibətlərin təməlində yaxın zamanlarda 25 illiyini qeyd edəcəyimiz Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikası arasında dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı təhlükəsizlik haqqında 3 iyul 1997-ci il tarixli Müqavilənin dayandığı qeyd edilib və növbəti illərdə iki ölkə arasında imzalanan birgə sənədlər məmnununluqla vurğulanıb. Azərbaycan və Rusiya arasında münasibətlərin inkişafının əsasında iki dövlət başçısı arasında mövcud olan yaxşı münasibətlər ilə yanaşı, iki xalq arasında tarixən mövcud olan sıx təmasların durduğu bildirilib. 30 il bundan öncə əsası qoyulan münasibətlərin bugün öz bəhrəsini verdiyini qeyd edən səfir, əlamətdar gün münasibətilə öz təbriklərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Rusiya arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:159/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation
On April 4, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the leadership and staff of the Embassy of the Russian Federation in the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev noted that despite the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation on April 4, 1992, the history of relations between the two countries is much older. Noting the exceptional role of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev in maintaining traditional relations based on friendship and mutual respect after the collapse of the USSR, the Deputy Minister noted that thanks to the political dialogue between the heads of states of the two countries, based on mutual trust, today there is effective cooperation between Azerbaijan and Russia in various fields, including political, economic, humanitarian and educational. The Deputy Minister highlighted that we highly appreciate the role of Russia as a mediator in the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, emphasizing that the full implementation of all provisions of the signed trilateral statements is an important condition for achieving peace and stability in the region.
Russian Ambassador to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov spoke about the dynamics of relations between the two countries over the past 30 years, noting that relations have been steadily rising. It was stressed that the Agreement on Friendship, Cooperation and Mutual Security between the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan dated July 3, 1997 constitutes basis of the relations, as well as the joint documents signed between the two countries in the following years were noted with satisfaction. It was noted that the development of relations between Azerbaijan and Russia is based on the good relations between the heads of states, as well as the close historical ties between the two peoples. Noting that the relations established 30 years ago yield its results today, the Ambassador shared his congratulations on the occasion of this significant day with the participants.
At the end of the event, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Russia.