No:158/25, Azərbaycan-Gürcüstan-Ermənistan Üçtərəfli Görüşünə dair Birgə Mətbuat Məlumatı
17 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan və Ermənistan Respublikası arasında xarici işlər nazirlərinin müavinləri səviyyəsində üçtərəfli görüş keçirilib.
İlk növbədə, görüşdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Gürcüstanın xarici işlər nazirinin müavini Laşa Darsaliya və Ermənistan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Vahan Kostanyan üç Cənubi Qafqaz ölkəsinin ilk üçtərəfli görüşünün keçirilməsini alqışlayıb və üç ölkənin bir-birinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə tam hörmətə əsaslanan əməkdaşlıq potensialının imkanlarından hələ də tam şəkildə istifadə olunmadığını bildiriblər.
Görüşün məqsədi regionda davamlı inkişaf və firavanlığı təşviq etmək naminə ümumi maraq kəsb edən sahələrdə üçtərəfli əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir. Bununla yanaşı, müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq ümumi problemlərin həllinə dəstək ola və nəticədə Cənubi Qafqaz regionunun uzunmüddətli sabitliyinə və sürətli inkişafına təkan verə bilər. Görüşdə açıq fikir mübadiləsi şəraitində potensial əməkdaşlıq sahələrinə dair baxışlar təqdim edilib.
Sonda görüş iştirakçıları etimad quruculuğu və dialoqun daha da yüksək səviyyəyə qaldırılmasına yol açmaq üçün ilkin mərhələ kimi qəbul edilən sözügedən görüşün müsbət və konstruktiv atmosferdə keçdiyini qeyd ediblər.

No:158/25, Joint Press Release of the Trilateral Meeting between Azerbaijan-Georgia-Armenia
On 17 April 2025, at the initiative of H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mrs. Maka Botchorishvili, Minister of Foreign Affairs of Georgia, and H.E. Mr. Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, trilateral meeting of the Republic of Azerbaijan, Georgia, and the Republic of Armenia was held in Tbilisi at the level of Deputy Foreign Ministers.
At the outset, the participants Mr. Elnur Mammadov, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Mr. Lasha Darsalia, Deputy Foreign Minister of Georgia, and Mr. Vahan Kostanyan, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia, welcomed the first trilateral meeting of the three South Caucasus countries and acknowledged that three countries have untapped potential of cooperation based on full respect for each other’s sovereignty and territorial integrity.
The meeting sought to advance trilateral cooperation across the areas of common interest, with the goal to foster sustainable growth and prosperity in the region. Furthermore, collaboration in these fields could facilitate addressing common challenges and ultimately contribute to long-term stability and swift development of the South Caucasus Region. The meeting served as an open exchange of views and presentation of visions on potential areas for collaboration.
At the end, the participants acknowledged the positive and constructive atmosphere of the meeting, which is regarded as an initial phase designed to build trust and pave the way for the eventual advancement of the dialogue to a higher level.