Mətbuat şərhi 30 iyun 2018
No:158/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb
Nazirlər Bakıda keçirilən Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Respublikası Hökuməti arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın növbəti iclasının iqtisadiyyat, o cümlədən kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar, habelə digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli imkanlar yaratdığını qeyd etdilər.
Peter Siyarto Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın həmsədri kimi Bakıda keçirilən 8-ci iclasın nəticələrindən məmnunluğunu ifadə edərək, iclas əsnasında qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə praktiki əməkdaşlıq layihələrinin müzakirə edildiyini bildirdi. Macarıstan şirkətlərinin Azərbaycandan olan tərəfmüqabilləri ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını dedi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələri, o cümlədən Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizləri və Cənub Qaz Dəhlizinin icrası haqqında ətraflı məlumat verdi və bu sahədə əməkdaşlıq imkanlarından danışdı.
Görüş əsnasında nazirlər təhsil sahəsində ölkələrimiz arasında əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdilər. Peter Siyarto hal-hazırda Macarıstanda Azərbaycandan 477 tələbənin təhsil aldığı və illik əsasda 200 nəfər azərbaycanlı tələbə üçün təqaüd ayrıldığı barədə məlumat verdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxunan Elmar Məmmədyarov bütün beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin dövlət başçıları səviyyəsində işğala əsaslanan mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu qəbul etdiklərini bildirdi. O əlavə etdi ki, status-kvo dəyişdirilməlidir.
Görüş əsnasında Azərbaycan və Macarıstanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığı və bir-birini dəstəkləməsinin vacibliyi qeyd edildi.
Görüşdən sonra Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin ADA Universiteti ilə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət İnstitutu arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı. Sənədi Azərbaycan tərəfdən ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, Macarıstan tərəfindən isə xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto imzaladı.

Press release 30 June 2018
No:158/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary
Ministers noted that Baku meeting of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Hungary provides favorable conditions for the promotion of cooperation in the fields of economy, as well as the agriculture, transport, information and high technologies, and others.
Péter Szijjártó as a co-chair of the Joint inter-Governmental Commission highly appreciated on the results of the meeting that was held in Baku. He also informed that during the meeting of the Commission the sides discussed the practical cooperation projects in the spheres of mutual interest. Furthermore, Péter Szijjártó added that Hungarian companies are interested in cooperation with partners from Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov commended the support of Hungary to the development of strategic partnership relations between Azerbaijan and the European Union.
Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the large-scale transport and energy projects, as well as East-West, North-South and South-West transport corridors and Southern Gas Corridor implemented with the initiation and active participation of Azerbaijan.
Ministers highly valued cooperation between our countries in the field of education. Hungarian minister informed that currently 477 students from Azerbaijan study in his country and on an annual basis 200 scholarships are allocated for Azerbaijani students.
Touching upon the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict, Elmar Mammadyarov emphasized that the whole international community, including OSCE Minsk Group Co-chairs at the level of heads of state admits the fact of unacceptability and unsustainability of the current status-quo of occupation and it must be changed.
At the meeting, the sides also noted the successful cooperation and mutual support of two countries within the international organizations.
After the meeting, "Protocol on Cooperation between ADA University of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Institute for Foreign Affairs and Trade of Hungary" was signed by Ambassador Hafiz Pashayev, Rector of the ADA University and Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary.