No:156/23, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanla sərhədyanı bölgədə törədilmiş hərbi təxribat barədə mətbuat məlumatı
20 mart 2023 14:49
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən verilmiş məlumata əsasən, 20 mart tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrinin Qafan rayonunun Nerkin-And yaşayış məntəqəsi istiqamətində yerləşən mövqelərindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sərhəd Qoşunlarının Zəngilan rayonunun Ağbaşyurd yüksəkliyində yerləşən mövqelərini atəşə tutması nəticəsində 1 nəfər hərbi qulluqçumuz yaralanıb.
Ermənistan tərəfi Avropa İttifaqının mülki monitorinq missiyasının ərazisində yerləşməsindən bölgədə gərginliyi artırmaq və hərbi təxribatlarını ört-basdır etmək məqsədilə sui-istifadəyə son qoymalıdır.
Ermənistanda sözügedən missiyanın mövcudluğunun Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməkdən boyun qaçırması üçün bəhanəyə çevrilməməsi zəruridir.
Bölgədə Azərbaycanın apardığı sülh quruculuğu tədbirlərinə qarşı təxribatlara görə bütün məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

No:156/23, Press release on the military provocation committed by Armenia on the border area with Azerbaijan
20 March 2023 14:49
According to the information of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan, on March 20, one of the servicemen was injured from the fire of units of the armed forces of Armenia located near the Nerkin-And settlement of Gafan region toward the positions of Border Troops of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan located on the Aghbashyurd heights of Zangilan region.
We strongly condemn this military provocation of Armenia and demand that it abandons its increasingly aggressive rhetoric and stops taking steps that increase tension in the region.
Armenia should stop abusing the presence of the European Union civilian monitoring mission in its territories to increase tensions in the region and cover up its military provocations.
It is important that the existence of the said mission in Armenia does not become an excuse for it to refuse to honor its obligations.
The political and military leadership of Armenia bears full responsibility for the provocations against the peace-building measures carried out by Azerbaijan in the region.