No:156/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının koronavirus (COVID-19) pandemiyasına qarşı mübarizəyə həsr olunmuş video-konfrans formatında xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsünə BMT Baş Assambleyasının Prosedur Qaydalarına uyğun olaraq tələb olunandan da əhəmiyyətli sayda artıq dövlət tərəfindən dəstək bildirilib.
BMT-nin Baş Katibi 30 iyun 2020-ci il tarixində bütün üzv dövlətlərə təmimi nota göndərərək, təşəbbüsə BMT üzv dövlətlərinin əksəriyyəti tərəfindən dəstək verildiyini və bu xüsusda, Baş Assambleyanın Prosedur Qaydalarının müvafiq bəndlərinə uyğun olaraq Baş Assambleyanın 31-ci xüsusi sessiyasının cari ilin 10 iyul tarixində çağırılacağını bildirib.
Qeyd etmək istərdik ki, hazırda Baş Assambleyanın rəsmi iclaslarının virtual formatda keçirilməsi üçün razılaşdırılmış format və modallıqlar mövcud deyil və əvvəlki xüsusi sessiyalarda olduğu kimi, hazırkı sessiyanın da modallıqları üzv dövlətlər arasında razılaşdırılacaq.
Xüsusi sessiyanın başlanğıcında prosedur xarakterli məsələlərə baxılması, daha sonrakı mərhələdə isə milli qisimdə çıxışların dinləniləcəyi ümumi müzakirələr seqmentinin baş tutması planlaşdırılır.
Baş Assambleyanın 74-cü sessiyasının sədrinin təmsil edən Nigeriyanın nümayəndə heyətinin rəhbəri xüsusi sessiyanın müvəqqəti sədri qismində çıxış edəcək.
İnanırıq ki, 10 iyul tarixində başlayacaq xüsusi sessiya pandemiya ilə mübarizədə dünya dövlətlərinin həmrəyliyinin artmasına, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və bu qlobal təhdidə qarşı beynəlxalq cavabın tapılmasına öz töhfəsini verəcəkdir.
Azərbaycanın təşəbbüsünü dəstəkləyən hər bir ölkəyə bir daha təşəkkürümüzü ifadə edir və xüsusi sessiyanın işinə uğurlar arzulayırıq.

No:156/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
11 July 2020 01:24
As it is known, the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to convene a special session of the UN General Assembly in the format of a video conference on combating the coronavirus (COVID-19) pandemic was supported by a much larger number of states than required by the UN General Assembly Rules of Procedure.
In the circular note sent to all Member States on 30 June 2020, the UN Secretary-General has stated that the initiative is supported by a majority of UN Member States and in accordance with the relevant provisions of the General Assembly Rules of Procedure the 31st Special Session of the General Assembly would be convened on 10 July 2020.
We would like to note that currently there is no agreed format and modalities for holding official meetings of the General Assembly in a virtual format, and as in previous special sessions, the modalities of the current session will be agreed among the member states.
At the beginning of the Special Session, it is planned to consider procedural issues, and at a later stage, to hold a segment of general discussions, where speeches will be heard by national delegations.
The head of the Nigerian delegation, representing the chairman of the 74th session of the General Assembly, will act as interim chairman of the Special Session.
We believe that the Special Session, which will start on July the 10th, will contribute to increasing the solidarity of world states in the fight against the pandemic, strengthening international cooperation and finding an international response to this global threat.
Once again we express our gratitude to each country that supported the initiative of Azerbaijan and wish success to the Special Session in its work.