No:155/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İsveçrənin dövlət katibinin müavini, Federal Xarici İşlər Departamentinin Avrasiya Şöbəsinin rəhbəri Pier-İv Fuksla görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2026 15:15
15 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsveçrə Konfederasiyasının dövlət katibinin müavini, Federal Xarici İşlər Departamentinin Avrasiya şöbəsinin rəhbəri Pier-İv Fuksu qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə İsveçrə arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər siyasi dialoqun, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin, enerji, nəqliyyat və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərini, beynəlxalq təşkilatlar və platformalar çərçivəsində aparılan işləri, İsveçrənin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrliyi üzrə planları nəzərdən keçiriblər.
Bununla yanaşı, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycanın irəlilətdiyi sülh gündəliyi, həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işləri, eləcə də minasızlaşdırma fəaliyyəti müzakirə olunub.
Eyni gündə, Azərbaycan və İsveçrə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib. Məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfdən nazir müavini Fariz Rzayev, İsveçrə tərəfindən isə dövlət katibinin müavini Pier-İv Fuks rəhbərlik edib.

No:155/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy State Secretary of Switzerland, Head of the Eurasia Division of the Federal Department of Foreign Affairs Pierre-Yves Fux
15 April 2026 15:15
On 15 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Deputy State Secretary of the Swiss Confederation, Head of the Eurasia Division of the Federal Department of Foreign Affairs Pierre-Yves Fux.
During the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Switzerland were discussed.
The sides reviewed issues of political dialogue, economic-trade relations, cooperation in the fields of energy, transport and other areas of mutual interest, the work carried out within the framework of international organizations and platforms, as well as Switzerland’s plans regarding its Chairpersonship-in-Office of the OSCE.
At the same time, regional and international security issues, including the current situation in the region in the post-conflict period, the peace agenda advanced by Azerbaijan, the restoration and reconstruction works carried out, as well as demining activities were discussed.
On the same day, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Switzerland was held. The consultations were headed by Deputy Minister Fariz Rzayev from the Azerbaijani side and Deputy State Secretary Pierre-Yves Fux from the Swiss side.