No:154/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan əleyhinə 18 mart tarixli bəyanatına dair şərhi
19 mart 2023 16:31
Azərbaycan Respublikasına qarşı əsassız ərazi iddialarının davam etdiyini göstərən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan, daxili işlərinə kobudcasına müdaxilə edən Ermənistan XİN-in 18 mart tarixli bəyanatını qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Ermənistanın etnik təmizləmə siyasətinin qurbanı olmuş keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışının başlanmasını həzm edə bilməyən Ermənistanı bir daha regionda 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində yaranmış reallığı dərk etməyə və təcavüzkar addımlardan və revanşist siyasətdən çəkinməyə təkidlə çağırırıq.
Beynəlxalq hüquqa və BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinə zidd olaraq Azərbaycan ərazilərini 30 il ərzində işğal altında saxlayan, 1 milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma torpaqlarından zorla qovan, bölgədə Azərbaycana məxsus bütün tarixi və dini abidələri vəhşicəsinə dağıdan Ermənistanın azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qayıdışının Üçtərəfli bəyanatın “pozuntusu” və “qanunsuz məskunlaşma” kimi qələmə verməsi riyakarlığın növbəti açıq təzahürüdür. Bu bəyanat Ermənistanın irqçi ayrı-seçkilik və nifrət xislətini nümayiş etdirir.
Bu bəyanat eyni zamanda, azərbaycanlılara qarşı onilliklər ərzində genişmiqyaslı etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirmiş monoetnik dövlət olan Ermənistanın nəinki öz ərazisindən, hətta Yaxın Şərq ölkələrindən erməniləri işğal etdiyi ərazilərimizdə qanunsuz məskunlaşdırmaqla güddüyü mənfur məqsədə - saxtakarcasına Azərbaycan ərazilərini “erməniləşdirmək” və Azərbaycanlıların geri qayıdışına hər vəchlə mane olmaq məqsədindən əl çəkmədiyini nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələrinə qondarma adlarla istinad edilməsi Ermənistanın ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının daha bir təzahürüdür. Görünür ki, beynəlxalq hüquq, ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipi ilə yenicə tanış olan Ermənistan bu sahədə maariflənmə fəaliyyətini hələ davam etdirməlidir.
Praqa və Soçi bəyanatları Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına son qoyub, onun suverenliyi və ərazi bütövlüyünü tanıması və hörmət etməsini tələb edir. Buna baxmayaraq, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bu bəyanatı daxil olmaqla, bu ölkənin siyasi rəhbərliyinin son vaxtlar daha da kəskinləşən ritorikası, təcavüzkar mahiyyətli bəyanatları, xüsusilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini birbaşa hədəf alan hərəkətləri Ermənistanın növbəti dəfə sülh üçün yaranmış tarixi fürsətdən istifadə etmək niyyətində olmadığını nümayiş etdirir.
2020-ci il müharibəsindən sonra sülh sazişi imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış edən, münasibətlərin qurulması üzrə 5 baza prinsiplərini və sülh sazişi mətnini təqdim edən Azərbaycanın sülh sazişində maraqlı olmadığının Ermənistan tərəfindən iddia olunması, saxtakarlığın növbəti dəfə açıq-aşkar nümunəsidir. Azərbaycanın sülh sazişi imzalamaq təklifinə bir ildən artıq müddətdə cavab verməyən, daha sonra sülh sazişinin imzalanmasını adətən uzun müddət çəkən delimitasiya prosesi və digər destruktiv təkliflərlə şərtləndirən Ermənistanın müxtəlif bəhanələrlə sülh sazişinə maneçilik törətməsi, müəyyən elementləri qabardaraq danışıqlar prosesinin mahiyyəti barədə çaşqınlıq yaratması yaxşı məlumdur. Ermənistan bu kimi bəyanatlarla, sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesini süni şəkildə ləngitməsini, habelə 2022-ci ilin dekabr ayında danışıqların növbəti raundundan imtina edilməsi ilə prosesə son zərbəsini ört-basdır etməyə cəhd edir.
Məlum olduğu kimi, hələ 2020-ci il müharibəsindən əvvəl Baş nazir Nikol Paşinyan hakimiyyətə gələn ilk gündən etibarən Ermənistan tərəfindən həm sözdə, həm də əməldə törədilmiş təxribatlar zənciri keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizama salınması üzrə danışıqlar prosesinə zərbə vurmuş və regiondakı gərginliyin ciddi şəkildə artmasına gətirib çıxarmışdı. N.Paşinyanın rəhbərliyi altında Ermənistan “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” konsepsiyasını nəzərdə tutan və bu ölkənin danışıqlar prosesində strateji məqsədini müharibənin nəticələrini qoruyub saxlamaq kimi müəyyən edən hərbi doktrina və milli təhlükəsizlik strategiyası qəbul etdiyi, cəzasızlıq sindromuna qapılaraq 2020-ci il iyul toqquşmalarından sonra Azərbaycana qarşı 7 əsassız şərt irəli sürməsi yaxşı məlumdur.
Ermənistan tərəfi şərt sürmək alışqanlığını unutmayaraq, indi də, Azərbaycanın erməni sakinlərinin reinteqrasiyası fəaliyyətinə müdaxilə edir. Ermənistan tərəfi Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərlə dialoq aparmaq istiqamətində qərarlı fəaliyyətinə mane olmaq məqsədilə, erməni sakinlərinin nümayəndələrini növbəti dialoqun Bakıda keçirilməsi təklifinə qarşı çıxmasına və prosesə dair 3 şərt irəli sürülməsinə vadar edən təxribatlara yol verir. Ermənistan tərəfinin bununla, son iki ildə yeni Laçın yolunun çəkilişi, Sərsəng su anbarı və bir sıra digər istiqamətlərdə erməni sakinlərlə uğurlu dialoqu həzm etmədiyi görünür. Ermənistan tərəfinin “reinteqrasiya” termininə düşmən münasibətini gizlətməməsi və bu anlayışı dialoq və sülhə qarşı çağırış kimi qələmə verməsi, onun əsassız ərazi iddialarını yeni forma və yeni adlar altında davam etdirmək niyyətindən xəbər verir. Ermənistan tərəfi bölgədə sülhdə maraqlıdırsa, Azərbaycanın mərkəzi hakimiyyət orqanlarının erməni sakinlərin reinteqrasiya məqsədli təmaslarına müdaxilə etməyə, buna əngəl törətmək cəhdlərinə son qoymalıdır.
Ermənistan XİN-in bu ölkənin monoetnik dövlət olmamasını beynəlxalq ictimaiyyəti inandırmaq cəhdlərini Ermənistanın əslində monoetnikliyin çoxmillətli Qafqaz bölgəsində anomaliya olduğunu anlamaq istiqamətində ilk addımları kimi qiymətləndirmək olar. Azərbaycanın çoxmillətli dövlət kimi uğurları əleyhinə Ermənistanın iddiaları ilə bağlı qeyd edək ki, Azərbaycan ərazisində bir çox etnik xalqların vəhdəd və sabitlik şəraitində yaşadığı, dövlətin uğuruna güc qatdığı, Milli Məclis üzvlüyü daxil, bir sıra yüksək vəzifələr tutduqları yaxşı məlumdur. Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı hüquq ilə yanaşı bir öhdəlikdir. Bunları qəbul edən erməni sakinlərin Azərbaycanda yaşaması üçün lazımi şərait yaradılacaq.
Ermənistan tərəfi Azərbaycan ərazisində etnik azlıqları öz uğursuz məkrli siyasətində istifadə etmək niyyətindən əl çəkməli, indiki Ermənistan ərazisində öz doğma torpaqlarından zorla qovulmuş yüz minlərlə Qərbi Azərbaycan İcmasının hüquqlarını tapdalamaq və onlarla dialoqun hər vəchlə qarşısını almaq əvəzinə, bu icmanın sülh yolu ilə, ləyaqətli və təhlükəsizlik şəraitində geri qayıdış məqsədli Ermənistanla dialoq çağırışlarına cavab verməlidir. Beləliklə, Ermənistanın “etnik uyğunsuzluq” konsepsiyasından və “etnik təmizləmə əsasında monoetnik dövlət titulu”ndan əl çəkib, dinc birgəyaşayışı, multikulturalizmi seçdiyinin praktiki göstəricisi məhz Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvlərinin öz tarixi torpaqlarına qayıtmasına şərait yaratmaqdan keçə bilər.
30 illik işğal dövründə beynəlxalq qurumların işğala son qoymaq çağırışlarına və qərarlarına məhəl qoymayan Ermənistan tərəfi həmçinin 44 günlük müharibədən sonra başlatdığı beynəlxalq qurumları özünün revanşist və ərazi bütövlüyünə zidd siyasətinə alət etmək səylərinə son qoymalı, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığı və əlaqələrinə müdaxilə cəhdlərini dərhal dayandırmalıdır.
Azərbaycan, Ermənistanın bütün qanunsuz müdaxilə cəhdlərinə, şantaj və təhdid səylərinə baxmayaraq, öz ərazilərinin işğalına son qoyduqdan sonra həyata keçirdiyi genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli geri qayıdışını təmin etmək istiqamətində beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən BMT-nin ixtisaslaşmış təşkilatları ilə əməkdaşlığını davam etdirir. Ermənistan tərəfinə xatırladırıq ki, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının nümayəndə heyəti 2021-ci ilin oktyabr ayında işğaldan azad edilmiş ərazilərimiz, o cümlədən Suqovuşan qəsəbəsində Ermənistanın törətdiyi genişmiqyaslı dağıntılar ilə yerində tanış olub. Ermənistanın vandallıqlarından fərqli olaraq, Azərbaycan apardığı bərpa və yenidənqurma işləri ilə sübut edir ki, bölgənin sahibləri geri dönüb və bu ərazilərdə növbəti təcavüzə cəhdlərin qarşısı alınacaq. Beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyəti də məhz Azərbaycanın qanunvericiliyi çərçivəsində davam edəcək və Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxiləyə heç zaman imkan verilməyəcək.
Ermənistan XİN-in Üçtərəfli bəyanatın icrası ilə bağlı yalan və saxta dolu iddialarına gəldikdə xatırlatmaq istərdik ki, bəyanatın xüsusilə 4-cü, 6-cı və 9-cu bəndlərini yerinə yetirməkdən boyun qaçıran və ümumiyyətlə heç zaman beynəlxalq razılıqlara əməl etməyən Ermənistan tərəfi məhz Üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından iki həftə sonra hərbçilərini qanunsuz olaraq Azərbaycan ərazisinə keçirib və Azərbaycana qarşı hərbi təxribat törədib. Bu saxlanılan şəxslərin Ermənistan tərəfindən hərbi əsir kimi təqdim etməyə çalışılmasına baxmayaraq, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi, eləcə də Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi onların dərhal azadlığa buraxılması tələbini rədd etmişdi. Ermənistan tərəfi bununla yanaşı, Ermənistan qüvvələrinin Ağdam, Kəlbəcər və Laçından çıxarılmasına Azərbaycan tərəfindən xoş məram göstərilərək möhlət verilməsinə baxmayaraq, Üçtərəfli bəyanata zidd olaraq çıxdığı ərazilərdə bir çox evləri yandırmış, meşələri qırmış, bu ərazilərdə mina və mina tələlər yerləşdirmişdi.
Ermənistan tərəfi hələ də Üçtərəfli bəyanata zidd olaraq, öz silahlı qüvvələrini suveren Azərbaycan ərazilərindən tam olaraq çıxarmayıb, Üçtərəfli bəyanat imzalanarkən verdiyi vədə baxmayaraq, Qazax rayonunun 7, Sədərək rayonunun 1 kəndi daxil olmaqla, bir sıra yaşayış məntəqələri və əraziləri işğal altında saxlamaqda davam edir. Delimitasiya prosesinin Sovet xəritələri əsasında təşkilini təklif edən Ermənistanın bu kəndləri Azərbaycan yaşayış məntəqələri kimi qəbul etməməsi isə digər bir pozuntu və Ermənistanın niyyətinin saxta olduğunun göstəricisidir.
Ermənistan bununla yanaşı, Azərbaycan ərazilərinə yeni istehsal edilmiş minalar ötürməklə, Azərbaycan ərazilərində minalanma və digər terror fəaliyyəti həyata keçirir. Ermənistanın ilk əvvəl 8 ay ərzində mina xəritələrinin mövcudluğunu inkar etməsinə baxmayaraq, sonradan beynəlxalq təzyiqlər nəticəsində bəzi yararsız mina xəritələri təqdim etdiyi məlumdur. Azərbaycan ərazisində baş verən mina partlayışlarının 55%-dən çoxunun Ermənistan tərəfindən təhvil verilən xəritələrdən kənar ərazilərdə baş verdiyi də bəllidir. Ermənistanın məhz bu kimi təxribatları nəticəsində 2020-ci il Vətən müharibəsindən sonra 286 nəfər mina qurbanı olub, onlardan 3 nəfər jurnalist daxil 49 nəfər həlak olub. Ermənistanın eyni zamanda, bütün səyləri ilə Üçtərəfli bəyanatı kobudcasına pozaraq, Azərbaycanın qərb bölgələrindən Naxçıvana maneəsiz hərəkəti təmin edəcək kommunikasiya xəttinin açılmasına mane olduğu bəllidir.
Sülhü təhdid edən bu addımlarından diqqəti yayındırmaq üçün qondarma “etnik təmizləmə” və “soyqırımı” nağıllarına baş vuran Ermənistanın beynəlxalq birliyi bu saxta iddialarına inandırmaq üçün növbəti təxribatlar axtarışında olduğu aşkardır. Həmçinin Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı hansı qəddarlıqla kütləvi qırğınlar törətdiyi, yalnız Xocalıda bir gecədə 613 nəfər dinc sakini qətlə yetirdiyi və soyqırım aktları törətdiyi məlumdur. Azərbaycana qarşı təcavüz siyasəti nəticəsində 4000-ə yaxın azərbaycanlının itkin düşdüyü, Ermənistanın itkin düşmüş şəxslər barədə məlumat verməkdən boyun qaçırdığı, işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərində bir sıra kütləvi məzarlıqlar aşkarlandığı barədə faktların danılması mümkün deyil. Ermənistanın bu kimi təcavüzkar siyasətinə baxmayaraq, Azərbaycan bir çox saxlanılan şəxsləri azad edib, 2020-ci il müharibəsindən sonra müvafiq axtarışlar apararaq 1700-dən artıq, 2022-ci il sentyabr ayında Ermənistan təxribatı nəticəsində isə 200 nəfərə yaxın erməni cəsədi Ermənistana təhvil verib. Görünür ki, Ermənistan tərəfi Azərbaycanın bu humanitar məqsədli və birtərəfli əsasda xoş niyyətlə gördüyü tədbirləri unudub.
Bir daha Ermənistan siyasi rəhbərliyini məsuliyyətli davranmağa, regionda 44 günlük müharibədən sonra yaranmış sülh imkanlarına xələl gətirən təxribat və bəyanatlardan, yalançı ritorikadan çəkinməyə çağırırıq.

No:154/23, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on anti-Azerbaijani statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated March 18
19 March 2023 16:31
We strongly condemn and reject the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated March 18, which demonstrates the continuation of groundless territorial claims against the Republic of Azerbaijan, aims at undermining the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and grossly interferes in its internal affairs.
We once again urge Armenia, which is unable to digest the start of returning of former IDPs, victims of Armenia's ethnic cleansing policy, to their homelands, to accept the reality that came to be as a result of the 44-Day Patriotic War in the region, and to refrain from aggressive steps and revanchist policies.
To label the return of Azerbaijani IDPs to their homes as a “violation” of the Trilateral Statement and “illegal settlement” is yet another clear manifestation of hypocrisy by Armenia, which, in violation of international law and four UN Security Council resolutions, kept the territories of Azerbaijan under occupation for 30 years, forcibly expelled about 1 million Azerbaijanis from their homelands, and brutally destroyed all Azerbaijani historical and religious monuments in the region. This statement demonstrates Armenia's feature of racial discrimination and hatred.
At the same time, this statement demonstrates that Armenia, a monoethnic state that has pursued a large-scale policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis for decades, has not refrained from the abhorrent goal pursued by illegal settlement of Armenians not only from its own territory, but also from the countries of the Middle East in the occupied territories of Azerbaijan, as well as “Armeniazation” of Azerbaijani territories, and the goal of hindering the return of Azerbaijanis in every possible way.
It should be noted that the reference to the settlements of the Republic of Azerbaijan by fictitious names is another manifestation of Armenia's territorial claims against Azerbaijan. It seems that Armenia, which has just become familiar with international law and the principle of respect for territorial integrity, should continue its enlightenment in this area.
The Prague and Sochi Statements demand Armenia to end its territorial claims against Azerbaijan, and to recognize and respect the latter’s sovereignty and territorial integrity. Nevertheless, the recently escalating rhetoric of the political leadership of Armenia, including the aforementioned statement by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, aggressive statements, especially the actions aimed directly at the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, demonstrate that Armenia yet another time does not intend to utilize the historical opportunity for peace.
The claim by Armenia that Azerbaijan, who initiated the signing of a peace treaty after the war of 2020, presented the 5 basic principles for building relations and the text of the peace agreement, is not interested in the peace agreement, is another obvious example of deception. It is well known that Armenia, which did not respond to Azerbaijan's proposal to sign a peace agreement for more than a year, and then conditioned the signing of a peace agreement to the delimitation process that usually takes a long time, and to other destructive proposals, obstructs the peace treaty under various pretexts, exaggerating certain elements and creating confusion about its essence.
With such statements, Armenia is trying to cover up its artificial delaying of the peace treaty negotiation process, as well as its recent blow to the process by refusing to attend the next round of negotiations in December 2022.
As it is known, even before the 2020 war, from the first day Prime Minister Nikol Pashinyan came to power, the chain of provocations committed by Armenia, both verbally and in action, undermined the negotiation process on the settlement of the former Armenia-Azerbaijan conflict and led to a serious increase in tension in the region. It is also well known that under the leadership of N.Pashinyan, Armenia adopted a military doctrine and a national security strategy that envisages the concept of “a new war for new territories” and defines the country’s strategic goal in the negotiation process as preserving the results of the war and that after the July 2020 clashes, following the impunity syndrome, Armenia put forward 7 unjustified conditions against Azerbaijan.
Armenia, not forgetting its pattern of putting forward conditions, now interferes with the process of reintegration of the Armenian residents of Azerbaijan. In order to prevent Azerbaijan's determined activity in the direction of conducting a dialogue with the Armenian residents, the Armenian side does provocations that induce the representatives of the Armenian residents to oppose the proposal on holding the next dialogue in Baku, while putting forward 3 conditions for the process. It seems that the Armenian side has not adapted to Azerbaijan's successful dialogue with the Armenian residents in the last two years on the construction of the new Lachin road, the Sarsang reservoir and a in number of other directions. The fact that the Armenian side does not hide its hostile attitude towards the term “reintegration” and describes this concept as a challenge to dialogue and peace, indicates its intention to continue its groundless territorial claims under new forms and new names. If the Armenian side is interested in peace in the region, it should stop the attempts to interfere with and hinder resolute reintegration contacts of the central authorities of Azerbaijan with the Armenian residents.
The attempts of the Armenian Foreign Ministry to convince the international community that this country is not a monoethnic state can be considered as Armenia’s first steps towards understanding that monoethnicity is actually an anomaly in the multi-ethnic Caucasus region. Regarding the claims of Armenia against the success of Azerbaijan as a multinational state, let us note that it is well known that many ethnic peoples live in conditions of unity and stability in the territory of Azerbaijan, and contribute to the success of the state, and hold a number of high positions, including the membership at the Milli Majlis (Parliament). The Armenian side should understand that the citizenship of the Republic of Azerbaijan is a commitment along with the right. Necessary conditions to live in Azerbaijan will be created for Armenian residents, who accept this.
Armenia should give up its intention to use the ethnic minorities in the territory of Azerbaijan in its unsuccessful and insidious policy, and instead of trampling on the rights of hundreds of thousands of Western Azerbaijan Community forcibly evicted from their native lands in the current territory of Armenia, and preventing dialogue with them at all costs, should respond to calls of this community for dialogue with Armenia for the purpose of peaceful, dignified and safe return. Thus, the practical indicator that Armenia has given up the concept of “ethnic incompatibility” and the “title of a mono-ethnic state based on ethnic cleansing,” and has chosen peaceful coexistence and multiculturalism can only be by creating conditions for the members of the Western Azerbaijan Community to return to their historical lands.
Armenia, which ignored the calls and decisions of international organizations to end the occupation during the 30-year-long occupation period, should also stop its efforts to use the international organizations in its revanchist policy in violation of territorial integrity, and immediately stop attempts to interfere in the cooperation and relations of the Republic of Azerbaijan with international organizations.
Despite all illegal intervention attempts, blackmail and threats by Armenia, Azerbaijan continues its cooperation with the international community, including UN specialized organizations, in direction of carrying out large-scale restoration and reconstruction work after ending the occupation of its territories, and in order to ensure the safe and dignified return of internally displaced persons. We remind Armenia that the delegation of the UN High Commissioner for Refugees witnessed the large-scale destruction caused by Armenia in the territories of Azerbaijan liberated from occupation in October 2021, including in the settlement of Sugovushan. Unlike Armenia's vandalism, Azerbaijan, with its restoration and reconstruction work, proves that the true owners of the region have returned, and further aggression attempts in these areas will be prevented. The activity of international organizations in the territory of the Republic of Azerbaijan will continue within the framework of the national legislation of Azerbaijan, and interference in the internal affairs of Azerbaijan will never be allowed.
Regarding the false and misleading claims of the Armenian MFA regarding the implementation of the Trilateral Statement, we would like to remind that Armenia, which refuses to fulfill the 4th, 6th and 9th paragraphs of the statement in particular and in general never complies with international agreements, has illegally intruded its military servicemen into the territory of Azerbaijan and committed military provocation against Azerbaijan only two weeks after the signing of the Trilateral Statement. Despite the attempts by Armenia to present these detainees as prisoners of war, the International Court of Justice as well as the European Court of Human Rights rejected the demand for their immediate release. Furthermore, Armenian side, contrary to the Trilateral Statement, has set to fire a number of houses, destroyed forests, planted landmines and booby traps in the areas it was withdrawing from, despite having been given an additional timeline by Azerbaijan for the withdrawal of the armed forces of Armenia from Aghdam, Kalbajar and Lachin.
Contrary to the Trilateral Statement, Armenia has not yet fully withdrawn its armed forces from the sovereign territories of Azerbaijan, and despite its assurances while signing the Trilateral Statement, it continues to occupy a number of settlements and territories, including 7 villages of Gazakh district and 1 village of Sadarak district. The fact that Armenia proposes to organize the delimitation process on the basis of Soviet maps and does not accept these villages as settlements of Azerbaijan is a violation and an indication of Armenia’s false intentions.
Besides, Armenia carries out deployment of landmines and other terror activities in the territories of Azerbaijan by transferring newly produced landmines to the territories of Azerbaijan. The initial denial by Armenia of the existence of landmine maps for 8 months, and it presenting unreliable landmine maps later as a result of international pressure are well known. It is also known that more than 55% of the mine explosions in the territory of Azerbaijan happened in areas outside the maps handed over by Armenia. As a result of these provocations of Armenia, after the 2020 Patriotic War 286 people became victims of landmines, of which 49 people, including 3 journalists, were killed. At the same time, it is clear that Armenia, with all its efforts, has grossly violated the Trilateral Statement and prevented the opening of a communication line that would ensure unhindered movement from the western regions of Azerbaijan to Nakhchivan.
It is crystal clear that Armenia, which has resorted to so-called "ethnic cleansing" and "genocide" tales to divert attention from these peace threatening steps, is looking for further provocations to convince the international community of its false claims. The cruelty with which Armenia committed mass killings against Azerbaijanis, killed 613 civilians in one night in Khojaly and committed acts of genocide are also well known. The facts that about 4,000 Azerbaijanis have gone missing as a result of the policy of aggression against Azerbaijan, that Armenia has refused to provide information on the missing persons, and that a number of mass graves have been discovered in the territories of Azerbaijan liberated from occupation are impossible to deny. Despite such an aggressive policy of Armenia, Azerbaijan released many detainees, conducted searches after the 2020 war, and handed over more than 1,700 Armenian bodies to Armenia, as well as nearly 200 bodies as a result of Armenian provocation in September 2022. It seems that Armenia has forgotten these measures taken by Azerbaijan for humanitarian purposes in good will and on a unilateral basis.
Once again, we call on the political leadership of Armenia to act responsibly, to refrain from provocations, statements, and false rhetoric that undermine the opportunities for peace created in the region after the 44-day war.