No:151/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin son hərbi təxribatlar ilə bağlı bəyanatına dair şərhi
06 aprel 2024 15:58
Ermənistan tərəfinin son bir neçə gün ərzində müntəzəm şəkildə silahlı qüvvələrimizin bölmələrinə qarşı törətdiyi hərbi təxribatlardan, müxtəlif istiqamətlərdə hərbi qüvvələr cəmləşdirmək kimi addımlarından fikir yayındırmaq məqsədilə Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin ölkəmizi məqsədyönlü şəkildə vəziyyəti gərginləşdirməkdə təqsirləndirməsi qəbuledilməzdir və onların bu iddialarının heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycanla sərhədyanı bölgələrdə Ermənistan tərəfindən hərbi istehkamlar qurulmasının hərbi islahatlar ilə əlaqələndirilməsinə, bununla yanaşı, Ermənistan tərəfindən kütləvi silahlanma siyasətinin onların suveren hüququ olması barədə fikirlərə gəldikdə, məhz nəyə görə Ermənistan tərəfindən bu addımların atılmasının qeyri-legitim olduğu və ölkəmizə qarşı təhlükə yaratdığı hər kəsə aydın olmalıdır.
Belə ki, Ermənistan Konstitusiyasında, habelə bir sıra qanunvericilik aktlarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialar, revanşizm cəhdlərinin mövcudluğu ölkəmizə qarşı Ermənistandan irəli gələn təhdidlərin miqyasını nümayiş etdirir.
Bundan əlavə, Ermənistanda hərbi imkan olan zaman, bu ölkənin Azərbaycanın suveren ərazilərini 30 il ərzində işğal etdiyi nəzərə alınaraq, Ermənistana əlavə hərbi güc qazandırmaq səylərinin onların yeni gərginlik və təhdid mənbəyinə çevrilməsinə şərait yaradacağı şübhə doğurmamalıdır.
Ermənistandan fərqli olaraq isə Azərbaycan tam hərbi üstünlüyü ilə suveren ərazilərini beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq işğaldan azad etdi və Ermənistanın ərazilərinə qarşı təhdid törətmədi.
Qeyd edilən çağırışlar fonunda, müxtəlif bəhanələr gətirməklə Ermənistanın aqressiv silahlanması təhdid mənbəyidir və Ermənistana bu təhlükəli yoldan çəkinməyə çağırış edilməsi zəruridir.
30 il ərzində məhz tərəf olduğu beynəlxalq müqavilələr və silahlara nəzarət mexanizmləri çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozan, ərazilərimizin işğalı müddətində əksər hərbi texnikasını və silah sistemlərini ölkəmizin ərazisində qeyri-qanuni yerləşdirməklə onları beynəlxalq silahlara nəzarət mexanizmlərindən gizlədən, bu gün dəfələrlə istinad etdiyi Alma-Ata bəyannaməsinə zidd olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etməyən Ermənistan tərəfinin indi silahlara nəzarət və hücum etməmək paktı kimi qeyri-ciddi fikirlər səsləndirməsi siyasi manipulyasiyadır.
Ermənistanın sülh prosesinə ciddi yanaşdığını sübut etmək üçün ziddiyyətli bəyanatlar və təxribatçı addımlardan çəkinməli, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət etməlidir.
Azərbaycan öz növbəsində, bölgədə ona qarşı təhdidlərin qarşısını ciddi şəkildə alacaq, sülh və quruculuq səylərini davam etdirəcək.

No:151/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia regarding the latest military provocations
06 April 2024 15:58
Accusations by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia against our country in an intentional escalation of the situation, intending to distract attention from the military provocations of the Armenian side regularly committed against the units of our armed forces and from the steps of concentrating military forces in various directions over the past few days, are unacceptable and have no basis.
Regarding the statement that the construction of military fortifications by Armenia in the bordering areas with Azerbaijan is part of their military reforms, and that the policy of mass militarization by Armenia is their sovereign right, it should be clear to everyone why these steps taken by Armenia are illegitimate and pose a threat to our country.
Accordingly, the ongoing claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in the Constitution of Armenia, as well as in a number of legislative acts, and the existence of revanchism attempts demonstrate the scale of threats from Armenia against our country.
Moreover, taking into account that Armenia occupied the sovereign territories of Azerbaijan for 30 years when they had a military capability, the efforts to provide additional military power undoubtedly will create conditions for Armenia to become a new source of tension and a threat.
Unlike Armenia, Azerbaijan has liberated its sovereign territories from occupation in accordance with international law with full military superiority and did not pose a threat to Armenia’s territories.
Against the background of the mentioned challenges, the aggressive militarization of Armenia under various pretexts is a source of threat, and it is necessary to urge Armenia to refrain from this dangerous path.
Expression of frivolous ideas such as arms control and non-aggression pact by Armenia, that for 30 years has grossly violated its obligations within the framework of the international agreements and arms control mechanisms to which it was a party, and during the occupation of our territories illegally deployed most of its military equipment and weapon systems on the territory of our country and concealed them from the international arms control mechanisms, and that does not respect Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty contrary to the Alma-Ata declaration, which it refers to many times today, is a political manipulation.
In order to prove that Armenia is serious about the peace process, she has to refrain from contradictory statements and provocative steps, and respect the norms and principles of international law.
Azerbaijan, for its part, will seriously prevent threats against it in the region, and will continue its peace and construction efforts.