No:150/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Böyük Millət Məclisinin NATO Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 aprel 2024 19:23
4 aprel 2024-cü il Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) NATO Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, habelə postmünaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov hansı vəzifədə çalışmasından asılı olmayaraq, Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud möhkəm qardaşlıq və dostluq münasibətlərinə verdiyi töhfələrə görə Mevlüt Çavuşoğluna təşəkkür edib.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün potensialın mövcud olduğu qeyd edilib. Xüsusilə, ölkəmizdə keçirilən növbədənkənar Prezident seçkilərindən sonra baş tutan andiçmə mərasimində möhtərəm cənab Prezidentin TDT ilə bağlı qeyd etdiyi tarixi fikirlərin sözügedən Təşkilatın inkişafı ilə bağlı səylərimizin bundan sonra da davam etdiriləcəyini sübut etdiyi vurğulanıb.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesi, aparılan danışıqlar və mövcud çağırışlardan bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov bölgəmizdən uzaqda yerləşən bir sıra dövlətlərin regional sülh və inteqrasiya səylərinə, habelə kövrək normallaşma prosesinə hədə törədən birtərəfli mövqe nümayiş etdirməsinin narahatlıq doğurduğunu diqqətə çatdırıb.
Mevlüt Çavuşoğlu ölkəmizdə səfərindən, aparılan faydalı fikir mübadiləsi, habelə nümayiş olunan yüksək qonaqpərvərlikdən məmnunluq duyduğunu ifadə edib.
Bundan öncə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri qismində fəaliyyəti dövründə olduğu kimi hazırkı vəzifəsinin icrası zamanı da iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Regional sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olunmasına törədilən hədələrlə bağlı Azərbaycanın haqlı mövqeyi və narahatlıqlarının öz növbəsində Türkiyə tərəfindən də daim dəstəkləndiyi vurğulanıb.

No:150/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Head of the delegation of the Grand National Assembly of Türkiye to the NATO Parliamentary Assembly, Mevlüt Çavuşoğlu
04 April 2024 19:23
On 4 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Mevlüt Çavuşoğlu, Head of the delegation of the Grand National Assembly of Türkiye (TBMM) to the NATO Parliamentary Assembly, who is on a visit to our country.
During the meeting, issues arising from the existing allied relations between Azerbaijan and Türkiye, as well as the current situation in the region in the post-conflict period, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to Mevlüt Çavuşoğlu for his contributions to the strong brotherly and friendly relations between Azerbaijan and Türkiye, regardless of the positions he has held.
It was noted that there is significant potential for further development of mutual support and cooperation within regional and international organizations, particularly within the framework of the Organization of Turkic States (OTS). It was emphasized that the historic remarks made by the esteemed President during the inauguration ceremony following the extraordinary presidential elections held in our country demonstrate that efforts to further develop the Organization will continue.
Referring to the post-conflict situation in the region, the peace process between Azerbaijan and Armenia, ongoing negotiations, and existing challenges, Minister Jeyhun Bayramov noted with concern that certain countries located far from the region are demonstrating unilateral positions that undermine regional peace and integration efforts, as well as the fragile normalization process.
Mevlüt Çavuşoğlu expressed his satisfaction with his visit to our country, the useful exchange of views conducted, as well as the high level of hospitality extended.
It was noted that, as in his previous tenure as the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, he will spare no effort in his current position to further develop cooperation between the two countries.
It was emphasized that Azerbaijan’s justified position and concerns regarding threats to the establishment of regional peace and security are consistently supported by Türkiye.