No:148/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Abdullətif bin Rəşid əl-Zayani ilə görüşünə dair məlumatı
29 mart 2022 16:10
29 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniyada keçirilən “8-ci Berlin enerji keçid dialoqu” tədbiri çərçivəsində Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Abdullətif bin Rəşid əl-Zayani ilə görüşüb.
Görüş zamanı ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə edildi və perspektivlər barəsində geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüşdə nazirlər iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, enerji və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Bu xüsusda, Bəhreyn Krallığı tərəfindən beynəlxalq platformalarda, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində ölkəmizin mövqeyinin dəstəklənməsi yüksək qiymətləndirildi.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə bölgədə münaqişə sonrası mövcud olan vəziyyət, o cümlədən azad olunmuş ərazilərdə bərpa, quruculuq, reinteqrasiya işləri barədə məlumat təqdim etdi.
Görüş zamanı, həmçinin Azərbaycan Respublikası və Bəhreyn Krallığının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələrin, iki ölkə arasında siyasi dialoqun davam etdirilməsinin əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsinin aparılması və gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm rol oynadığı qeyd edildi.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və qlobal xarakterli məsələlərə dair fikir mübadiləsi apardılar.

No:148/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain Abdullatif bin Rashid Al-Zayani
On March 29, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain Abdullatif bin Rashid al-Zayani within the framework of the "8th Berlin Energy Transition Dialogue" in Germany.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the current state of cooperation between our countries and exchanged views on prospects of bilateral relations.
The Ministers stressed the importance of further deepening cooperation between the two countries in the political, economic, energy and cultural spheres, as well as discussed issues of cooperation within international organizations. In this regard, the support of the Kingdom of Bahrain to the position of Azerbaijan on international platforms, including within the Organization of Islamic Cooperation was highly appreciated.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his interlocutor on the post-conflict situation in the region, including the restoration, reconstruction and reintegration work in the liberated areas.
During the meeting, it was also noted that consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Bahrain and the continuation of political dialogue between the two countries play an important role in terms of exchanging views on various areas of cooperation and discussing issues on the agenda.