Mətbuat şərhi 30 may 2017 20:39
Səfər çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarovun Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri Mariya Angela Olgin və digər rəsmi şəxslərlə görüşü, Nazirlər səviyyəsində Azərbaycan Respublikası ilə Kolumbiya Respublikası arasında siyasi məsləhətləşmələrin dördüncü mərhələsinin keçirilməsi və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Sazişin imzalanması nəzərdə tutulub.
Həmçinin səfər əsnasında müxtəlif dövrlərdə yaşayıb-yaratmış Azərbaycan və Kolumbiya şairlərinin yaradıcılığından ibarət “Azərbaycan/Kolumbiya İyirmi şeir” (Azerbaiyán/Colombia Veinte poemas) kitabının təqdimatı keçiriləcəkdir.
Xatırladaq ki, 8 iyul 2013-cü ildə Kolumbiyanın xarici işlər naziri Maria Angela Olqinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda rəsmi səfərdə olub.

Press release 30 May 2017 20:39
No:146/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov has left for an official visit to the Republic of Colombia
30 May 2017 20:39
Minister Elmar Mammadyarov within the framework of this visit will meet the Foreign Minister of the Republic of Colombia María Ángela Holguín and will have meetings with other high level officials, as well as the fourth round of political consultations between the Republic of Azerbaijan and Republic of Colombia will be held at the level of the Ministers. Furthermore, the agreement on cultural cooperation will be signed.
During the visit the presentation of the book composed by the poems of Azerbaijani and Colombian poets lived in different periods - “Azerbaijan/Colombia Twenty poems” will also be held.
July 8, 2013 the delegation headed by the Foreign Minister of the Republic of Colombia María Ángela Holguín paid an official visit to Azerbaijan.