No:145/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının federal kanslerinin xarici və təhlükəsizlik siyasəti üzrə müşaviri ilə görüşünə dair məlumatı
Almaniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində 28 mart 2022-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının federal kanslerinin xarici və təhlükəsizlik siyasəti üzrə müşaviri Yens Plötner ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər, ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinə daxil olan məsələlər, Azərbaycan və Avropa İttifaqı münasibətləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə post-münaqişə dövründə mövcud olan vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası istiqamətində Azərbaycanın atdığı addımlar, azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, habelə Ermənistan tərəfindən birgə bəyanatın müddəalarının pozulması və sülh və sabitliyin təmin olunmasına əngəllərin törədilməsi ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Nazir, bölgənin gələcək sülh şəraitində inkişafına dair Azərbaycanın baxışı ilə bölüşüb.
Görüşdə tərəflər, həmçinin Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə, Cənubi Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsi, enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə ediblər.

No:145/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Foreign and Security Policy Adviser to the Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany
On March 28, 2022, within the framework of his working visit to Germany, Minister Jeyhun Bayramov met with Jens Plötner, Foreign and Security Policy Adviser to the Federal Chancellor of the Federal Republic of Germany.
During the meeting, the sides exchanged views on issues on the agenda of bilateral cooperation, relations between Azerbaijan and the European Union, as well as regional and international security issues.
Minister Jeyhun Bayramov gave the opposite side detailed information on the situation in the region during the post-conflict period, Azerbaijan's steps to implement trilateral statements, restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories, as well as Armenia's violation of the provisions of the joint statement and obstacles to peace and stability. The Minister shared Azerbaijan's views on the future peaceful development of the region.
The sides also discussed Azerbaijan's contribution to Europe's energy security, implementation of the Southern Gas Corridor project, prospects for energy cooperation and other issues of mutual interest.