No:144/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
2 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam ilə görüşüb.
Görüşdə Müsəlman Ağsaqqalları Şurası ilə əməkdaşlıq məsələləri, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri, beynəlxalq səviyyədə İslam dininə qarşı təhdidlər, dini həmrəylik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin İslam dünyasında birlik və həmrəyliyin təşviqinə böyük əhəmiyyət verdiyini, bu istiqamətdə ikitərəfli, o cümlədən regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində çoxtərəfli səviyyələrdə qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın inkişafının vacibliyini qeyd edib.
Ölkəmiz tərəfindən mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi, o cümlədən İslamofobiya kimi təhlükəli tendensiyalarla mübarizə istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Fransa və bəzi digər Avropa ölkələrində İslam əleyhinə aparılan siyasətin ciddi narahatlıq doğurduğunu diqqətə çatdırıb.
Baş katib Məhəmməd Əbdülsalam Azərbaycanın İslam dünyasında əməkdaşlığa verdiyi töhfələrin, eləcə də postmünaqişə dövründə sərgilədiyi mövqe və sülh təşəbbüsü ilə çıxış edən tərəf olmasının təqdirəlayiq hesab edildiyini diqqətə çatdırıb. Ötən ilki təcrübəyə uyğun olaraq, bu il də COP29 çərçivəsində iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə ilə əlaqədar dini liderlər tərəfindən birgə təşəbbüslərin irəli sürülməsinin əhəmiyyətli olduğu qeyd edilib.

No:144/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Muslim Council of Elders, Mohamed Abdelsalam
02 April 2024 19:16
On 2 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the Muslim Council of Elders, Mohamed Abdelsalam.
During the meeting, issues of cooperation with the Muslim Council of Elders, preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), threats against Islam at the international level, and matters of religious solidarity were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that our country attaches great importance to promoting unity and solidarity in the Islamic world, and emphasized the importance of developing mutual support and cooperation at bilateral, as well as regional and international multilateral levels.
Referring to the projects implemented by our country to promote intercultural dialogue, including efforts to combat dangerous trends such as Islamophobia, Minister Jeyhun Bayramov noted that anti-Islam policies pursued in France and some other European countries are a matter of serious concern.
Secretary General Mohamed Abdelsalam emphasized that Azerbaijan’s contributions to cooperation in the Islamic world, as well as its position in the post-conflict period and its role as a proponent of peace initiatives, are highly appreciated. It was noted that, in line with last years’ experience, it is important for religious leaders to put forward joint initiatives related to combating climate change within the framework of COP29 this year as well.