No:140/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ Prezidentinin erməni anım günü münasibətilə etdiyi çıxışına dair şərhi
ABŞ Prezidenti Co Baydenin erməni anım günü münasibətilə səsləndirdiyi bəyanatında 1915-ci il hadisələri ilə bağlı tarixi həqiqətlərin təhrif olunması təəssüf doğurur.Qondarma “erməni soyqırımı” mövzusunu siyasiləşdirərək gündəmə gətirənlər, həmin dövrdə erməni silahlı dəstələri tərəfindən 500 mindən artıq insanın kütləvi öldürülməsi halları, habelə erməni daşnakların 1918-ci ilin martında Bakıda və Azərbaycanın digər regionlarında törətdikləri kütləvi qırğınlara münasibətdə susqunluq nümayiş etdirir.
100 il bundan öncə baş verən hadisələr yanlış şəkildə təqdim edilərkən, 30 il bundan öncə Ermənistan tərəfindən Xocalıda azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımına hələ də ədalətli qiymətin verilməməsi qərəzlilik və ikili standart nümunəsidir.
1915-ci il hadisələri siyasətçilər deyil, tarixçilər tərəfindən araşdırılmalıdır. Lakin məlum olduğu kimi, baş verən hadisələri ört-basdır etmək istəyən, özünü məzlum ölkə kimi qələmə verməyə çalışan Ermənistan, həmin dövrün hadisələrinin birgə tarixi komissiya tərəfindən araşdırılması barədə Türkiyənin təklifini qəbul etməmişdir. Tarixin saxtalaşdırılması, “tarixin yenidən yazılması” cəhdləri və onun siyasi təzyiq məqsədilə istifadə edilməsi qəbuledilməzdir.

No:140/21, Commentary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Statement by President of the United States of America on Armenian Remembrance Day
It is unfortunate that the statement by US President Joe Biden on Armenian Remembrance Day, distorted the historical facts about the events of 1915.
Those who politicize the so-called "Armenian genocide" are silent on the massacre of more than 500,000 people by Armenian armed groups at that time, as well as the massacres committed by Armenian Dashnaks in Baku and other regions of Azerbaijan in March 1918.
While misrepresenting the events that happened 100 years ago, the failure to give a fair assessment of the genocide committed by Armenia against Azerbaijanis in Khojaly 30 years ago is an example of bias and double standards.
The events of 1915 should be studied by historians, not politicians. However, as it is known, Armenia, which wants to cover up the events and try to portray itself as an oppressed country, did not accept Türkiye's proposal to investigate the events of that period by a joint historical commission.
The falsification of history, attempts to "rewrite history" and its use for political pressure are unacceptable.