No:135/19, Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayevanın şərhi
UEFA Avropa Liqasının 29 mayda Bakıda keçiriləcək final oyunu ərəfəsində Böyük Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin yaydığı Azərbaycana aid səyahət tövsiyələri anlaşılan deyil və təəccüb doğurur.
Azərbaycanda təhlükəsizlik və sabitlik tam şəkildə təmin olunub. Azərbaycan çoxsaylı mötəbər beynəlxalq tədbirlərə, o cümlədən beynəlxalq miqyaslı idman yarışlarına ev sahibliyi edir. Bu sırada Birinci Avropa oyunları, Dördüncü İslam Həmrəylik Oyunları, illik əsasda keçirilən Formula 1 Bakı Qran Prisi və UEFA Çempionlar Liqası çərçivəsində 2017-ci ildə Qarabağ-Çelsi futbol oyunu qeyd oluna bilər. Bu idman yarışlarını izləmək məqsədilə ölkəmizə gələn çoxsaylı əcnəbi ölkə vətəndaşları Azərbaycanda ictimai asayişin təmin olunması, mövcud olan sabitlik və təhlükəsizlik mühiti və bu kimi böyük miqyaslı idman tədbirlərinin təşkilatçılığından məmnun qalmışlar.
Azərbaycan, həmçinin turizm ölkəsidir və hər il ölkəmizə çoxsaylı əcnəbi turistlər səfər edir. Ölkəmizin malik olduğu digər müsbət xüsusiyyətləri ilə bərabər Azərbaycanda hökm sürən əmin-amanlıq, sabitlik və təhlükəsizlik əcnəbi turistləri cəlb edən vacib amillər sırasındadır.

No:135/19, Commentary by Leyla Abdullayeva, head of the Press Service Department of the MFA
The travel advice by the UK Foreign and Commonwealth Office on Azerbaijan released on the eve of the UEFA Europa League Final match to be played on May 29 in Baku is not understandable and causes surprise.
Security and stability are fully ensured in Azerbaijan. Azerbaijan regularly hosts many international gatherings, including the international sporting events. The First European Games, the Fourth Islamic Solidarity Games, annual Formula 1 Baku Grand Prix and the Qarabag-Chelsea football match held in 2017 within the framework of the UEFA Champions League can be mentioned among these events. Numerous foreign citizens, visiting Azerbaijan to watch these sporting events were absolutely satisfied with the effective maintenance of public order, the existing stability and security environment in Azerbaijan, and the organization of such large-scale sports events in the country.
Azerbaijan is also a country of tourism and every year many foreign tourists visit our country. Along with the other positive features of our country, tranquility, security and stability in Azerbaijan are among the most important factors attracting foreign tourists.