No:132/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baro tərəfindən Fransa Milli Assambleyasında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddialara dair şərhi
03 aprel 2025 16:03
2 aprel 2025-ci il tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Milli Assambleyanın Xarici İşlər Komissiyasında çıxışı zamanı Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi və erməni əsilli şəxslərin məhkəmə işi ilə bağlı səsləndirdiyi iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycan ərazilərinə qarşı iddiaların mövcud olduğu Ermənistan konstitusiyasının dəyişdirilməsi kimi son 2 ildən artıq müddətdə müzakirə edilən legitim tələbin sual altına alınması və bunun yeni şərt kimi təqdim edilməsi qəbuledilməzdir. Əgər Fransa iddia etdiyi kimi həqiqətən də sülh sazişinin tezliklə imzalanmasını dəstəkləyirsə, o zaman Ermənistan tərəfindən müvafiq addımların atılmasını təşviq etməlidir.
Müharibə cinayətləri, etnik təmizləmə, hərbi təcavüz, işgəncə və digər ağır cinayətlərdə ittiham olunan və ya məhkum olunmuş erməni əsilli şəxslərin azadlığa buraxılması çağırışlarına gəldikdə, vurğulayırıq ki, bu cinayətləri araşdırmaq və mühakimə etmək Azərbaycanın haqqıdır. BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupunun 13 mart 2025-ci il tarixində dərc olunmuş rəyi də bunu bir daha təsdiqləyib və məhkəmə prosesinə qarşı aparılan qarayaxma kampaniyasının əsassız olduğunu sübut edib.
Ümumiyyətlə, digər ölkələrdə məhkəmə prosesinə müdaxiləyə cəhd edən Fransa tərəfinin ilk növbədə Fransada siyasi təqibləri və müxtəlif aksiyalarda etirazçıların öldürülməsi, Fransanın neokolonial siyasəti nəticəsində dənizaşırı ərazilərdə yerli əhaliyə qarşı işgəncələri, Fransa parlamentində rüşvətxorluq və korrupsiya hallarının yayılması kimi faktları araşdırması daha uyğun olardı. Misal üçün, eyni iclasda bir deputatın Fransada məhkəmə sistemindən siyasi rəqiblərə qarşı təzyiq vasitəsi kimi istifadə edildiyi halda qanunun aliliyi ilə bağlı digər dövlətlərə müdaxilənin qəbuledilməzliyi ilə bağlı sualına cavabda Fransa nazirinin Fransa məhkəməsinin qərarını şərh edə bilməyəcəyi cavabı da Fransa tərəfinin ikili standartlarının bir göstəricisidir.

No:132/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on anti-Azerbaijani claims by Jean-Noël Barrot, Minister for Europe and Foreign Affairs of France, at the French National Assembly
We firmly reject the allegations made by French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Noël Barrot during his speech at the Foreign Affairs Committee of the National Assembly on 2 April 2025, regarding the Azerbaijan-Armenia peace process and the trial of persons of Armenian origin.
Questioning the legitimate demand to amend the Armenian constitution, which contains claims to Azerbaijani territories, that have been discussed for the past two and a half years, while presenting it as a new precondition, is unacceptable. If France, as it claims, indeed supports the early signing of a peace agreement, then it should encourage Armenia to take appropriate steps.
Regarding the calls for the release of individuals of Armenian origin accused or convicted of war crimes, ethnic cleansing, military aggression, torture, and other serious offenses, we emphasize that it is Azerbaijan’s right to investigate and prosecute such crimes. It was reaffirmed in the Opinion of the UN Human Rights Council Working Group on Arbitrary Detention, published on 13 March 2025, also proving that the smear campaign against the trial is unfounded.
In general, it would be more appropriate for the French side, which is attempting to interfere in judicial proceedings in other countries, first and foremost investigate facts such as political persecution in France and the killing of protesters in various rallies, torture of the local population in overseas territories as a result of France’s neocolonial policy, and the spread of bribery and corruption in the French Parliament. As an example, in the same session, in response to a question from a member of parliament about the inadmissibility of interfering in other countries regarding the rule of law when the judicial system in France is used as a means of pressure against political opponents, the French minister’s response that he can’t comment the decision of a French court is also an indication of the double standards of the French side.