No:129/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin iqtisadi və qlobal məsələlər üzrə Baş Katibinin müavini Saymon Mordu və Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrono ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 aprel 2025 18:53
1 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin iqtisadi və qlobal məsələlər üzrə Baş Katibinin müavini Saymon Mordu və Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrono ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Avropa İttifaqı (Aİ) əməkdaşlığının hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, habelə qarşılıqlı maraq kəsb edən regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan və Aİ arasında iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, humanitar və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Xüsusilə, energetika sahəsində ölkəmizin təşəbbüsü ilə icra olunan nəhəng layihələrin Avropanın enerji təchizatı və təhlükəsizliyində mühüm rol oyandığı diqqətə çatdırılıb, ənənəvi enerji mənbələri üzrə əməkdaşlığın alternativ enerji sahəsində də davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar barədə ətraflı məlumat verib, hazırda ölkəmiz tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin, habelə humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Avropa İttifaqı ilə minatəmizləmə və itkin düşmüş şəxslərin aqibətinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi üzrə əldə olunan irəliləyişlərə baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyasında ölkəmiz əleyhinə ərazi iddialarının davam etdirilməsinin, habelə bu ölkənin sürətli silahlanmasının sülh gündəliyinin irəlilədilməsinə təhdid törətdiyi qeyd olunub.

No:129/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Simon Mordue, Deputy Secretary General for Economic and Global Issues of the European External Action Service, and Magdalena Grono, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia
01 April 2025 18:53
On 1 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Simon Mordue, Deputy Secretary General for Economic and Global Issues of the European External Action Service, and Magdalena Grono, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
During the meeting, the current state and prospects of Azerbaijan–European Union (EU) cooperation, as well as regional and international issues of mutual interest, were discussed.
Issues of cooperation between Azerbaijan and the EU in various areas, including economic, trade, energy security, green energy, humanitarian and other fields, were reviewed. In particular, It was emphasized that the large-scale projects implemented at the initiative of Azerbaijan in the energy sector play an important role in Europe’s energy supply and security, and the importance of continuing cooperation in alternative energy alongside traditional energy sources was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, noting that extensive restoration and reconstruction works, as well as humanitarian demining activities, are currently being carried out by Azerbaijan in the territories liberated from occupation.
Cooperation with the European Union in the field of demining and determining the fate of missing persons was also addressed.
Despite the progress achieved in the Azerbaijan–Armenia normalization and peace process, it was noted that the continuation of territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia, as well as the rapid militarization of that country, pose a threat to the advancement of the peace agenda.