No:123/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Yusif Əl-Useymini qəbul edib
04 may 2017 01:23
Görüşdə Azərbaycan və İƏT arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Bu xüsusda nazir E.Məmmədyarov Azərbaycanın İƏT-lə əlaqələrin hərtərəfli inkişafına xüsusi önəm verdiyini qeyd edərək, İslam dünyası ölkələri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın irəlilədilməsində İƏT-in əvəzsiz platforma olduğunu diqqətə çatdırdı. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə ölkəmizdə 2017-ci ilin İslam Həmrəyliyi ili elan edildiyini xatırladan nazir bu əsnada ölkəmizin ev sahibliyi ilə 12 may tarixində IV İslam Həmrəylik Oyunlarının açılış mərasimi keçiriləcəyini dedi.
Azərbaycanın İƏT-in beynəlxalq arenada rolunun artmasında maraqlı olduğunu bildirən nazir E.Məmmədyarov BMT Təhlükəsizlik Şurasına sədrliyi dövründə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə “Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin gücləndirməsi” mövzusunda qurumun yüksək səviyyəli iclasının keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bunun İƏT-Azərbaycan arasında əlaqələrin artıq strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşımasına bariz nümunəsi olmaqla yanaşı, İƏT-BMT arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə öz töhfəsini verdiyini də əlavə etdi.
E.Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü ilə bağlı İƏT-in yekdil və birmənalı mövqeyinin, həmçinin “Xocalıya ədalət” Beynəlxalq Təbliğat-Təşviqat Kampaniyasına dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. O həmçinin 10-15 aprel 2016-cı ildə İstanbulda keçirilmiş İƏT zirvə toplantısında Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə dair Kontakt qrupu təsis edilməsinin vacibliyindən danışdı.
Baş katib Yusif Əl-Useymi Azərbaycanın dinlərarası dözümlülük və mədəniyyətlərarası dialoq üçün nümunəvi bir məkana çevrildiyini və bu sahədə keçirilən tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini bildirərək, ölkəmizin İslam dininin sülh, əməkdaşlıq və dostluq dini kimi təşviqi və İslamın əsl dəyərlərini təqdimatı istiqamətində fəaliyyətinin təqdirəlayiq hal olduğunu vurğuladı.
Nazir E. Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Azərbaycan xalqına məxsus İslam mədəniyyət abidələrinin və dini ibadət ocaqlarının dağıdılması və məhv edilməsi siyasətini həyata keçirdiyini və bununla əlaqədar İƏT-in müvafiq qətnamələr qəbul etdiyini xatırladaraq, bütün üzv dövlətlərin Ermənistanın bu vandalizm əməllərinə son qoyması üçün səylərini artırmasını qeyd etdi.
Yusif Əl-Useymi İƏT-in Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qəti və dəyişməz dəstəyini bir daha diqqətə çatdırdı.
Görüşdə İƏT çərçivəsində sahəvi əməkdaşlığın inkişafı, təşkilatın struktur islahatı, digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı kimi məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 04 May 2017
No:123/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation, Dr. Yousef A. Al-Othaimeen
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), Dr. Yousef A. Al-Othaimeen within his official visit to Azerbaijan.
Sides expressed their satisfactions with the development of high level cooperation between Azerbaijan and OIC. Minister E.Mammadyarov noted that Azerbaijan pays special attention to the comprehensive development of relations with the OIC and in this regard, characterized the OIC as a unique platform in advancing bilateral and multilateral cooperation with Islamic World. Furthermore, E.Mammadyarov recalled the declaration of 2017 as a year of Islamic Solidarity Year in Azerbaijan by the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev and added that opening ceremony of the 4th Islamic Solidarity Games will be held on May 12.
E.Mammadyarov stressed Azerbaijan’s interest in enhancing of the OIC’s role in the international arena and said that during its presidency in the UN Security Council, at the initiative of Azerbaijan a high-level meeting of the Security Council convened on the theme of “Strengthening partnership synergy between the United Nations and the Organization of Islamic Cooperation (OIC)”. He added that the initiative itself demonstrates the strategic nature of the OIC-Azerbaijan partnership, as well as contributes to the enhancement of the OIC-UN cooperation.
Furthermore, Minister E.Mammadyarov put special accent to unambiguous and unanimous condemnation by the OIC the aggression of Armenia against Azerbaijan and support for the “Justice for Khojaly” International Campaign. He also talked about the importance of establishment of Contact Group on the aggression by Armenia against Azerbaijan at the OIC Istanbul Summit on April 2016.
Secretary General Dr. Yousef A. Al-Othaimeen noted that Azerbaijan is being turned to an excellent venue for hosting events on inter-religious tolerance and intercultural dialogue and in this regard, highly appreciated praiseworthy efforts of Azerbaijan for promoting Islam as a religion of peace, cooperation and friendship and presenting true values of Islam.
Minister E.Mammadyarov mentioned that Armenia is pursuing the policy of destruction of Islamic cultural heritage and places of worships in the occupied territories of Azerbaijan. Meanwhile, he recalled the relevant resolutions adopted by the OIC and stressed the importance of efforts by all member states to make Armenia end the vandalism acts.
Dr. Yousef A. Al-Othaimeen reiterated the OIC firm support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
At the meeting sides also exchanged views on development of sectoral cooperation, structural reforms within the OIC and cooperation with the other international organizations.