No:122/25, Ermənistan xarici işlər nazirinin Braziliyanın “Folha” qəzetinə müsahibəsində COP-la bağlı səsləndirdiyi fikirlərə dair şərh
23 mart 2025 08:51
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Braziliyanın “Folha” qəzetinə müsahibəsi zamanı guya indiyə qədər əvvəlki COP iclaslarında “Qlobal Cənubun” və inkişaf etməkdə olan ölkələrin ehtiyaclarına az diqqət ayrıldığı barədə iddiaları tamamilə əsassızdır.
Görünür ki, Ermənistan xarici işlər naziri COP çərçivəsində aparılan iqlim danışıqlarından ümumiyyətlə xəbərsizdir.
İndiyə qədər bütün COP-larda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində “Qlobal Cənub” üçün əlamətdar qərarlar qəbul edildiyi məlumdur.
Bu baxımdan, Ermənistan xarici işlər nazirinin səsləndirdiyi fikirlər yalnız COP29-un deyil, ondan əvvəlki bütün COP-ların da ev sahiblərinə hörmətsizlikdir.
COP29-a gəldikdə isə qlobal iqlim diplomatiyasında dönüş nöqtəsi hesab olunan Bakı COP-u həm təşkilatçılığın səviyyəsi, həm də danışıqların yekununda əldə olunmuş nəticələrə görə ən uğurlu COP-lardan biri kimi qəbul edilir.
Bakı İqlim Maliyyəsi Hədəfi qərarına əsasən, əvvəllər inkişaf etmiş dövlətlər tərəfindən inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqlimlə bağlı fəaliyyətlərini maliyyələşdirmək üçün dövlət mənbələrindən ayrılması nəzərdə tutulan illik 100 milyard ABŞ dolları məbləğində hədəf Bakıda 3 dəfə artırılaraq 300 milyard ABŞ dollarına qaldırılıb. Həmin qərara əsasən, eyni məqsədlər üçün bütün mənbələrdən (həm dövlət, həm də qeyri-dövlət) əldə olunması nəzərdə tutulan məbləğ 1,3 trilyon ABŞ dolları olaraq müəyyən edilib.
Bakı COP-u həmçinin 10 ilə yaxındır davam edən və indiyə qədər əvvəlki COP-larda nəticə əldə etməyin mümkün olmadığı karbon bazarları mexanizminin (Paris Sazişi Kredit Mexanizmi) işə salınması ilə bağlı qərarın qəbulu ilə də yadda qalıb. Bu çərçivədə də “Qlobal Cənub” ölkələrinin iqlim maliyyəsindən geniş şəkildə faydalanması mümkün olacaq.
COP29 “Qlobal Cənubun” xüsusi əhəmiyyət verdiyi İtki və Zərər Fondunun işə salınması baxımından da əlamətdar olub.
COP29 sədrliyinin xüsusi səyləri nəticəsində əldə olunmuş bu uğurlar Bakı COP-unun nailiyyətlərinin yalnız bir qismidir.
Hazırda qlobal iqlim ictimaiyyəti üçün başlıca prioritet Bakı COP-nun nəticələrinin icrası və Belemdə keçiriləcək növbəti COP-a hazırlıqdır.

No:122/25, Commentary on the views expressed by the Armenian Foreign Minister in an interview with the Brazilian newspaper “Folha” regarding the COP
23 March 2025 08:51
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s claims in an interview with the Brazilian newspaper “Folha” that little attention has been paid to the needs of the “Global South” and developing countries in previous COP meetings are unfounded.
It seems that the Armenian Foreign Minister is completely unaware of the climate negotiations that have taken place within the framework of the COP.
It is known that significant decisions have been made for the “Global South” in the field of combating climate change at all COPs so far.
In this regard, the opinion expressed by the Armenian Foreign Minister are disrespectful not only to the host of COP29, but also to all previous COPs.
As for COP29, the Baku COP, which is considered a turning point in global climate diplomacy, is considered one of the most successful COPs, both in terms of the level of organization and the results achieved as a result of the negotiations.
According to the Baku Climate Finance Goal decision, the annual target of $100 billion previously earmarked by developed countries from public sources to finance climate-related activities in developing countries, was increased threefold to $300 billion in Baku. According to that decision, the amount to be obtained from all sources (both state and non-state) for the same purposes was set at 1.3 trillion US dollars.
The Baku COP was also remembered for the decision to launch the carbon markets mechanism (Paris Agreement Credit Facility), which has been negotiated for nearly 10 years and has not been able to achieve results at previous COPs. In this context, it will be possible for the countries of the “Global South” to benefit widely from climate finance.
COP29 was also significant in terms of the launch of the Loss and Damage Fund that is attached particular importance by the “Global South.”
These successes, achieved as a result of the special efforts of the chairmanship of Azerbaijan, are only part of the accomplishments of the Baku COP.
Currently, the main priority for the global climate community is the implementation of the outcomes of the Baku COP and the preparation for the next COP to be held in Belem.