Mətbuat şərhi 15 mart 2024 17:59
No:121/24, Azərbaycan Respublikasının, Gürcüstan və Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər Nazirlərinin Doqquzuncu Üçtərəfli Görüşünün Bakı Bəyannaməsi
15 mart 2024 17:59
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri, zati-aliləri Ceyhun Bayramovun dəvəti və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri, zati-aliləri Hakan Fidan və Gürcüstanın xarici işlər naziri, zati-aliləri İlya Darçiaşvilinin iştirakı ilə üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin Doqquzuncu Üçtərəfli Görüşü 15 mart 2024-cü il tarixində Bakıda keçirildi.
Ölkələri arasında dostluq və tarixi bağlar, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan mövcud möhkəm əlaqələri vurğulayaraq;
Qarşılıqlı maraq doğuran bütün sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, sülh və təhlükəsizlik, elm və texnologiya və mədəniyyət sahələrində strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsini arzulayaraq;
Regionda sülhün, sabitliyin və inkişafın təşviqinə dövlətlərinin verdiyi əhəmiyyətli töhfələri və xalqlarının daha geniş regionda müştərək rifah və təhlükəsizlik üçün bu idealları daha da irəli aparmaq üçün qarşılıqlı istəyini nəzərə alaraq;
Yalnız bütün forma və təzahürlərdəki terrorizm təhdidləri, kiber hücumlar və müharibənin hibrid formaları ilə məhdudlaşmayaraq, ölkələrinin qarşılaşdığı çağırışların və yaranan təhdidlərin fərqinə vararaq;
Regional iqtisadi profilin gücləndirilməsi üçün ticarət və investisiya fəaliyyətlərinin sürətləndirilməsinin vacibliyini dərk edərək;
Regionda dayanıqlı və güclü iqtisadi artım və inkişaf üçün təməl daşı kimi regional bağlantının əhəmiyyətini qeyd edərək;
Münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərinin yenidənqurulması və bərpası səylərində Azərbaycan hökuməti və xalqı ilə həmrəylik ifadə edərək;
Sonuncu üçtərəfli toplantıdan sonra baş vermiş, 6 fevral 2023-cü il tarixində Türkiyənin cənub-şərq bölgəsində minlərlə insanın həyatına son qoyan və daha minlərlə insanın yaralanması ilə nəticələnən və ağır dağıntılara səbəb olan iki dağıdıcı zəlzələ və eləcə də son 6 ay ərzində Türkiyəyə qarşı törədilmiş silsilə terror aktları ilə əlaqədar türk xalqı ilə bir daha həmrəylik ifadə edərək;
Aşağıdakıları bəyan etdilər:
Dövlətlərinin bir-birinin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və sərhədlərinin toxunulmazlığına güclü və birmənalı dəstəyini bir daha təkrarladılar;
Dövlət sərhədləri daxilində Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tam bərpasını alqışladılar və Azərbaycan Respublikası hökumətinin post-münaqişə dövründə bərpa və yenidənqurma səylərinə dəstəklərini bir daha təsdiqlədilər;
Azərbaycan və Ermənistan arasında bir-birinin suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün və sərhədlərinin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması və onlara hörmət əsasında münasibətlərin normallaşmasına öz dəstəklərini bir daha təsdiq etdilər, onların arasında münasibətlərin tezliklə qurulmasının regional sabitliyə və təhlükəsizliyə mühüm töhfə verəcəyindən və regionun əməkdaşlıq potensialının tam reallaşmasına yol açacağından əmin olduqlarını bildirdilər və bununla əlaqədar Gürcüstan və Türkiyənin region ölkələri kimi müsbət rolunu qeyd etdilər;
Montrö Konvensiyasının və Qara dənizdə artan eskalasiyanın uğurlu idarə edilməsində Türkiyənin bu konvensiyanı diqqətlə tətbiqinin əhəmiyyətini bir daha qeyd etdilər;
Hərbi əməliyyatların dayandırılmasına gətirib çıxaracaq təxirəsalınmaz atəşkəsin, Qəzzaya təcili, maneəsiz, dayanıqlı və kifayət qədər humanitar yardım təchizatının və Yaxın Şərqdə daimi sülhün bərqərar olmasına yönəlmiş həqiqi sülh prosesinin bərpasının vacibliyi vurğulandı.
Gürcüstanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpasının son dərəcə vacib olduğunu bir daha qeyd etdilər;
Terrorizmin bütün forma və təzahürlərinə, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığa, silahların, narkotiklərin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə, insan alverinə, miqrant qaçaqmalçılığına, çirkli pulların yuyulmasına, mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlərə və kibercinayətkarlığa qarşı mübarizə üçün müvafiq beynəlxalq və regional sənədlərə uyğun olaraq əməkdaşlığı gücləndirmək əzmlərini bir daha yenilədilər;
Transxəzər Şərq-Qərb Orta Dəhlizi, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə ərazilərindən keçən dəmir yolu əsaslı multimodal nəqliyyat dəhlizi də daxil olmaqla, ölkələrinin tranzit potensialının gücləndirilməsi istiqamətində atılan mühüm addımları, habelə beynəlxalq tranzit sisteminə inteqrasiya səylərini vurğuladılar;
Dəmir İpək Yolunun bir hissəsi kimi Bakı-Tbilisi-Qars Dəmir Yolunun (BTQ) və Marmaray layihəsinin Asiya və Avropa arasında rəqabətli daşımaların asanlaşdırılmasındakı əsas rolunu vurğuladılar;
BTQ-nin “Marabda-Kartsaxi” hissəsində bərpa, yenidənqurma və genişləndirmə işlərinin erkən başa çatdırılmasının və dəmir yolu xəttinin 2024-cü ildə yenidən tam istismara verilməsinin vacibliyini vurğuladılar;
Nəqliyyat və kommunikasiya infrastrukturunun inkişafının vacibliyini vurğuladılar;
Hava, dəmir yolu, yol əlaqələri və regional bağlantıların təkmilləşdirilməsi və gücləndirilməsi vasitəsilə də olmaqla, nəqliyyat, ticarət, yaşıl enerji və aşağı karbon texnologiyaları da daxil, enerji və eləcə də insanlar arasında təmaslar, təhsil, sosial və mədəni mübadilə, turizm və İKT sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsini qərara aldılar;
Enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığı vurğuladılar və Cənub Qaz Dəhlizinə (CQD), eləcə də təbii qazın həcminin artırılmasına yönələn enerji layihələrinə olan tam dəstəklərini bir daha təsdiq etdilər;
Bərpa olunan enerjidən səmərəli istifadə də daxil olmaqla, dayanıqlı artım sahəsindəki tədbirlərinin koordinasiyasını dəstəklədilər;
Təchizat təhlükəsizliyi, enerji sektorunun liberallaşdırılması, bazarların yaradılması və/və ya idarə edilməsinə dair əməkdaşlığı və bilik və təcrübə mübadiləsini təşviq etdilər;
Səmərəli və nəticə yönümlü layihələr vasitəsilə ümumi maraq kəsb edən iqtisadi sahələrdə davamlı və gücləndirilmiş əməkdaşlığı təsdiq etdilər;
Qarşılıqlı maraq doğuran sahələrə investisiyaları daha da təşviq etməyə, habelə ixrac-idxal imkanlarının və iqtisadi əməkdaşlığın təşviqi üçün yeni metodların araşdırılması daxil olmaqla, üç dövlətin biznes dairələri, ticarət və sənaye palataları, eləcə də sənaye və biznes assosiasiyaları vasitəsilə bu istiqamətdə birbaşa əlaqələrin davam etdirilməsinə hazır olduqlarını bildirdilər;
Dövlətlərin, mümkün olduğu təqdirdə beynəlxalq təşkilatlarda müvafiq namizədliklərini dəstəkləmək vasitəsilə də daxil olmaqla, fəal əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirdilər;
Üçtərəfli tədbirlər və layihələr vasitəsilə ölkələrin gəncləri və idmançıları arasında dostluq, qardaşlıq və qohumluq bağlarını möhkəmləndirmək istəklərini bəyan etdilər;
Azərbaycan Respublikasının 11-22 noyabr 2024-cü il tarixlərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəflər Konfransının 29-cu iclasına (COP29) ev sahibliyinə seçilməsini alqışladılar.
Nazirlər görüşün uğurlu təşkilinə görə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri zati-aliləri Ceyhun Bayramova dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər.
Üçtərəfli görüşlərin mütəmadi keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar və Onuncu Üçtərəfli Görüşün 2025-ci ildə qarşılıqlı razılaşdırılacaq tarixlərdə Türkiyədə keçirilməsinə qərar verdilər.

Press release 15 March 2024
No:121/24, Baku Declaration of the Ninth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Georgia and the Republic of Türkiye
At the invitation of H.E. Jeyhun Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and with the participation of H.E. Hakan Fidan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye and H.E. Ilia Darchiashvili, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, the Ninth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the three countries was held in Baku on 15 March 2024.
Emphasizing the existing strong ties among their countries, based on friendship, and historic bonds, mutual respect and trust;
Desirous of deepening further cooperation at the level of strategic partnership in all areas of mutual interest, including political, economic, trade, peace and security, science and technology and cultural fields;
Mindful of the significant contributions made by their respective states for promotion of peace, stability and development in the region and the mutual desire of their peoples to further advance these ideals for shared prosperity and security in the broader region;
Conscious of the challenges and emerging threats confronting their countries including but not limited to threats of terrorism in all its forms and manifestations, cyber-attacks and hybrid forms of warfare;
Realizing the importance of acceleration in trade and investment activities for boosting regional economic profile;
Acknowledging regional connectivity as cornerstone for sustainable and resilient economic growth and development in the region;
Expressing solidarity with the government and people of Azerbaijan in their efforts to rebuild and rehabilitate its conflict-affected territories;
Reiterating their solidarity with the Turkish people for the two devastating earthquakes took place since their last trilateral meeting, which claimed thousands of lives and left thousands more injured and caused heavy destruction in the southeastern region of Türkiye on 6 February 2023, as well as the wave of terrorist attacks perpetrated against Türkiye over the last  6 months;
Have declared the followings:
Reiterated strong and unequivocal support of their respective states for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders;
Welcomed the full restoration of sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its state borders, and reaffirmed their support to the post-conflict rehabilitation and reconstruction efforts of the Government of the Republic of Azerbaijan;
Reaffirmed their support to the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia on the basis of mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, and expressed their conviction that the soonest establishment of relations between them will significantly contribute to regional stability and security and pave the way for full realization of the region’s potential for cooperation, and in this regard, acknowledged the positive role of Georgia and Türkiye as regional countries;
Reiterated the significance of the Montreux Convention and Türkiye’s fastidious implementation thereof which has been instrumental in engendering a successful escalation management in the Black Sea;
The importance of immediate ceasefire leading to an end to hostilities, provision of urgent, unhindered, sustained and sufficient humanitarian aid to Gaza and resumption of a genuine peace process towards a lasting peace in the Middle East is underlined.
Reiterated the utmost importance of the restoration of Georgia`s territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders;
Renewed their resolve to strengthen cooperation in line with relevant international and regional instruments to combat all forms and manifestations of terrorism, transnational organized crime, illicit trafficking in weapons, drugs and their precursors, trafficking in persons, migrant smuggling, money laundering, crimes against cultural and historical heritage and cybercrimes;
Stressed the significant steps taken to strengthen the transit potential of their countries, including the Trans Caspian East-West Middle Corridor, railway-based multimodal transportation corridor passing through the territories of Azerbaijan, Georgia and Türkiye, as well as the efforts to integrate into the international transit system;
Highlighted the key role of the Baku-Tbilisi-Kars Railway (BTK) and Marmaray project as a part of Iron Silk Road in facilitating competitive transportation between Asia and Europe;
Stressed the importance of the early completion of the rehabilitation, reconstruction and expansion works at the “Marabda- Kartsakhi” section of the BTK and to make the railway line fully operational again in 2024;
Underlined the importance of development of transport and communication infrastructure;
Determined to enhance cooperation on transport, trade, energy, including green energy and low carbon technologies, as well as people-to-people contacts, education, social and cultural exchange, tourism, and ICT, including through improving and strengthening air, rail and road links and regional connectivity;
Underlined the strategic partnership in the field of energy and reaffirmed their full support for the Southern Gas Corridor (SGC), as well as for energy projects aimed at increasing volumes of natural gas;
Supported the coordination of measures in the field of sustainable growth, including the efficient use of renewable energy;
Encouraged to cooperate and exchange know-how and expertise regarding security of supply, liberalization of the energy sector, establishment and/or operation of markets;
Ensured continued and enhanced cooperation in the economic areas of common interest through effective and result-oriented projects;
Expressed their readiness to further encourage investments in the areas of mutual interest, as well as to maintain direct contacts in this direction through the business circles, chambers of commerce and industry, as well as the industry and business associations of the three States, including by exploring export-import opportunities and new modalities of promoting economic cooperation;
Appreciated the active cooperation of the states, including through supporting their respective candidacies at international organizations, where possible;
Stated their willingness to strengthen the bonds of friendship, brotherhood and kinship among the youth and athletes of the countries through trilateral events and projects;
Welcomed the election of the Republic of Azerbaijan to host the 29th session of the Conference of the Parties (COP 29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) on 11-22 November 2024.
The Ministers expressed profound thanks to H.E. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, for successful organization of the meeting.
Emphasized the importance of regularly holding trilateral meetings and decided to hold the Tenth Trilateral Meeting in Türkiye on mutually agreed dates in 2025.