No:120/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının xarici işlər nazirinin xüsusi nümayəndəsi Beyk Cuhyon ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
17 mart 2026 15:02
17 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının xarici işlər nazirinin xüsusi nümayəndəsi Beyk Cuhyonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Koreya Respublikası arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, təhsil, yüksək texnologiyalar və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Koreya Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın, eləcə də Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin vacibliyi qeyd olunub. 2027-ci ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 35 illiyinin qeyd olunacağı məmnunluqla diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizin bölgədə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələri, alternativ enerjinin ixracı planlarından bəhs olunub, bu və digər istiqamətlərdə Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığı, o cümlədən C6 formatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Regionlararası əlaqələrin inkişafı, nəqliyyat və logistika imkanlarının genişləndirilməsi, eləcə də iqtisadi tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsinin önəmi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Tərəflər, eyni zamanda, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Yaxın Şərqdə mövcud vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Koreya tərəfi vətəndaşlarının ölkəmizin ərazisindən keçməklə İrandan təxliyəsinə göstərilən dəstəyə görə dərin minnətdarlığını bildirib.

No:120/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Special Representative of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea, Baek Joohyun
17 March 2026 15:02
On 17 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Special Representative of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea, Baek Joohyun.
During the meeting, prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and the Republic of Korea in political, economic, trade, education, high technologies and other fields were discussed. The sides emphasized the importance of expanding bilateral relations and intensifying mutual visits. At the same time, the importance of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Korea, as well as political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, was noted. It was noted with satisfaction that the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries will be celebrated in 2027.
The large-scale energy and transport projects implemented by our country in the region, as well as plans for the export of alternative energy were discussed, and an exchange of views was held on Azerbaijan’s cooperation with Central Asian countries in these and other areas, including issues of interaction within the framework of the C6 format. The importance of developing interregional relations, expanding transport and logistics opportunities, as well as deepening economic partnership was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the current situation in the region in the post-conflict period and the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation.
The sides also exchanged views on regional and international security issues, including the current situation in the Middle East. The Korean side expressed its deep gratitude for the support provided in the evacuation of its citizens from Iran through the territory of our country.