No:118/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Abdullətif bin Rəşid əl-Zayani ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 mart 2025 16:40
19 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri Abdullətif bin Rəşid əl-Zayani arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazirlər qarşıdan gələn Novruz və Ramazan bayramları münasibətilə bir-birilərini ürəkdən təbrik edib, ən xoş arzularını çatdırıblar.
Azərbaycan-Bəhreyn əməkdaşlığının müxtəlif, o cümlədən iqtisadi, ticarət, ereji təhlükəsizliyi, mədəni istiqamətlər üzrə hazırkı durumu və perspektivləri, regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Azərbaycanın Bəhreynin “Manama Dialoqu” təşəbbüsündə fəal iştirakı, o cümlədən təhlükəsizlik problemlərinin müzakirəsi baxımından bu platformanın əhəmiyyəti xüsusi olaraq qeyd edilib.

No:118/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain, Abdullatif bin Rashid Al Zayani
19 March 2025 16:40
On 19 March 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Bahrain, Abdullatif bin Rashid Al Zayani.
During the phone call, an exchange of views was held on the existing bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, as well as on regional and international security issues.
The Ministers sincerely congratulated each other on the occasion of the upcoming Novruz and Ramadan holidays and conveyed their best wishes.
The current state and prospects of Azerbaijan–Bahrain cooperation in various fields, including economic, trade, energy security and cultural areas, as well as opportunities for cooperation within the framework of regional and international organizations, including the United Nations and the Organization of Islamic Cooperation were discussed.
The active participation of Azerbaijan in Bahrain’s “Manama Dialogue” initiative, as well as the importance of this platform in terms of discussing security issues were particularly noted.