No:111/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Oman Sultanlığının ölkəmizə təyin edilmiş qeyri-rezident səfiri Seyf bin Raşid Əl-Cahvari ilə görüşə dair mətbuat məlumatı
10 mart 2026 18:35
10 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Oman Sultanlığının ölkəmizə təyin edilmiş qeyri-rezident səfiri Seyf bin Raşid Əl-Cahvarini qəbul edib.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan–Oman münasibətlərinin cari vəziyyətini və əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.
İki ölkə arasında siyasi dialoq, iqtisadi və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, həmçinin mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş zamanı həmçinin regional və beynəlxalq məsələlər, o cümlədən Yaxın Şərqdəki artan gərginlik və hərbi eskalasiya barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Oman vətəndaşlarının Azərbaycan ərazisindən istifadə etməklə təxliyəsinı, Azərbaycan vətəndaşlarının isə Oman ərazisindən istifadə etməklə təxliyəsinə yaradılmış şəraitə görə qarşılıqlı dəstək ifadə olunub.
Hər iki tərəf münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi və regional təhlükəsizliyin gücləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, yüksək və ali səviyyədə səfərlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.

No:111/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the non-resident Ambassador of the Sultanate of Oman to our country, Saif Bin Rashid Bin Saif Aljahwari
10 March 2026 18:35
On 10 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the non-resident Ambassador of the Sultanate of Oman to our country, Saif Bin Rashid Bin Saif Aljahwari.
During the meeting, the sides discussed the current state of Azerbaijan–Oman relations and prospects for cooperation.
The importance of expanding political dialogue, economic and trade relations between the two countries, as well as strengthening cooperation in cultural and humanitarian fields was emphasized.
During the meeting, the sides also exchanged views on regional and international issues, including the increasing tensions and military escalation in the Middle East. Mutual support was expressed for the evacuation of Omani citizens using the territory of Azerbaijan, as well as for the evacuation of Azerbaijani citizens using the territory of Oman.
Both sides emphasized the importance of further developing relations and expanding cooperation towards strengthening regional security, as well as the importance of visits at high and highest levels.