No:111/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Yunanıstanın xarici işlər nazirinin müavini Aleksandra Papadopulu ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Yunanıstan Respublikasının ölkəmizdə səfərdə olan xarici işlər nazirinin müavini Aleksandra Papadopulunu qəbul edib.
Görüşdə tərəflər Azərbaycanla Yunanıstan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq əlaqələrini, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və regional məsələləri müzakirə ediblər.
İki ölkə rəhbərləri arasında artan təmasların, XİN-lər arasında keçirilmiş siyasi məsləhətləşmələrin münasibətlərin inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıblar. Tərəflər siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, kənd təsərrüfatı, turizm, humanitar və digər sahələrdə münasibətləri inkişaf etdirməyin və xalqlarımızın mənafelərinə uyğun əməkdaşlığı genişləndirməyin vacibliyini qeyd ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov ötən ilin dekabr ayında həmkarı, Yunanıstanın xarici işlər naziri ilə keçirilmiş görüşü məmnunluqla xatırlayıb, siyasi təmaslar ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Yunanıstan Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, sənaye və texnoloji sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın işinin intensivləşməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Tərəflər həmçinin iki ölkə arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini təsdiqləyərək, Cənub Qaz Dəhlizi, Trans-Adriatik boru kəməri, eləcə də Yunanıstan Bolqarıstan Qaz İnterkonnektoru müstəsna əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar. Bu xüsusda, iki ölkə arasında enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığın regionun inkişafına və sabitliyinə töhfə verəcəyi, qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələri də əhatə edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, antiterror tədbirlərini şərtləndirən amillər, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi, habelə sülh müqaviləsi gündəliyi, azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri istiqamətində atılan addımlar barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Görüşdə  həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir müavininin ölkəmizə səfəri çərçivəsində onun və Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq mövzuları müzakirə olunub.

No:111/24, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic Alexandra Papadopoulou
13 March 2024 16:38
On 13 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic Alexandra Papadopoulou, who is on a visit to our country.
During the meeting, the sides discussed cooperation relations between Azerbaijan and Greece in bilateral and multilateral platforms, as well as the Azerbaijan-Armenia normalization process and regional issues.
It was brought to attention that the increasing contacts between the leaders of the two countries, as well as the political consultations held between the Ministries of Foreign Affairs, are important in terms of discussing the prospects for the development of relations. The sides noted the importance of developing relations in political, economic, trade, energy, agriculture, tourism, humanitarian and other fields, and expanding cooperation in line with the interests of our peoples.
Minister Jeyhun Bayramov recalled with satisfaction the meeting conducted in December last year with his counterpart, the Minister of Foreign Affairs of Greece, and emphasized the necessity of intensifying the work of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation in Economic, Industrial and Technological Fields between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Hellenic Republic, along with political contacts.
The sides also reaffirmed the importance of cooperation in the field of energy between the two countries and brought to attention the exceptional importance of the Southern Gas Corridor, the Trans Adriatic Pipeline, as well as the Greece-Bulgaria Gas Interconnector. In this regard, confidence was expressed that successful cooperation in the field of energy between the two countries will contribute to the development and stability of the region and will also cover other areas of mutual interest.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information to the other side on the new realities formed in the region in the post-conflict period, the factors that necessitated the anti-terror measures, the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, as well as the peace agreement agenda, and the steps taken in the direction of restoration and reconstruction works in the liberated territories.
At the meeting, views were also exchanged on other regional and international issues of mutual interest.
Within the framework of the Deputy Minister’s visit to our country, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs were held with the participation of the delegations headed by her and Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev. During the political consultations, issues of cooperation between the two countries in bilateral, regional and international organizations were discussed.