No:110/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Kolumbiyanın Azərbaycandakı yeni səfiri Nelsi Rakel Munar Xaramiyo ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 mart 2026 16:44
10 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Kolumbiyanın Azərbaycandakı yeni səfiri Nelsi Rakel Munar Xaramiyonu qəbul edib.
Görüş zamanı, səfir etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir Ceyhun Bayramov səfiri Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib, ona uğurlar arzulayıb.
Tərəflər iki ölkə arasında siyasi dialoqun genişləndirilməsi, iqtisadiyyat, ticarət, turizm, təhsil və mədəniyyət, minasızlaşdırma fəaliyyəti və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Bu və digər istiqamətlərdə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə hazırlıq işləri barədə məlumat verilib.
Hər iki ölkənin BMT, Qoşulmama Hərəkatı digər çoxtərəfli platformalarda sülh, təhlükəsizlik, davamlı inkişaf sahəsində bir-birini dəstəklədiyi məmnunluqla bildirilib.
Münasibətlərdə Parlamentlərarası ölçünün əhəmiyyəti qeyd olunub, dostluq qrupları arasında qarşılıqlı təmasların və səfərlərin faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər həmçinin Yaxın Şərqdə müharibə fonunda mövcud vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Kolumbiya səfiri ölkəsinin Xarici İşlər Nazirliyinin eskalasiya ilə bağlı açıqlama verdiyini, deeskalasiyanın əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Görüş zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli, eləcə də regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

No:110/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of Colombia to Azerbaijan, Nelsy Raquel Munar Jaramillo
10 March 2026 16:44
On 10 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the newly appointed Ambassador of Colombia to Azerbaijan, Nelsy Raquel Munar Jaramillo.
During the meeting, the Ambassador presented the copy of her credentials to the Minister Jeyhun Bayramov. Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Ambassador on the commencement of her diplomatic mission in Azerbaijan and wished her success.
The sides exchanged views on the expansion of political dialogue between the two countries, as well as on the prospects for developing cooperation in the fields of economy, trade, tourism, education and culture, mine action activities, and other areas. Information was provided on the preparatory work for political consultations between the Ministries of Foreign Affairs in these and other areas.
It was noted with satisfaction that both countries support each other in the fields of peace, security and sustainable development within the United Nations, the Non-Aligned Movement and other multilateral platforms.
The importance of the inter-parliamentary dimension in relations was noted, and it was noted that mutual contacts and visits between friendship groups are useful.
The sides also exchanged views on the current situation against the background of the war in the Middle East. The Ambassador of Colombia noted that the Ministry of Foreign Affairs of her country has issued a statement regarding the escalation and stated that de-escalation is important.
During the meeting, discussions were also held on other bilateral issues of mutual interest, as well as on regional and international matters.