No:109/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Muxtar Tleuberdı ilə görüşü barədə məlumatı
30 mart 2021 10:58
29 mart 2021-ci il tarixində Düşənbə şəhərində keçirilən "Asiyanın ürəyi - İstanbul prossesi" 9-cu Nazirlər Konfransı çərçivəsində nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Muxtar Tleuberdı ilə görüşü keçirilib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirərək, bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanların mövcud olduğunu qeyd edib. İki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan və Qazaxıstan tərəfindən öz ərazilərində müasir nəqliyyat-tranzit infrastrukturlarının yaradıldığı və bunun artıq öz əhəmiyyətli nəticəsini verdiyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, bu istiqamətdə əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş perspektivlərin olduğunu bildirib.
Nazir Muxtar Tleuberdı hər iki ölkə prezidentləri arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu və bunun ikitərəfli münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulayıb.
Nazir Muxtar Tleuberdı iqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafına toxunaraq, Qazaxıstan ilə Azərbaycan arasında fəaliyyət göstərən Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının iqtisadi əlaqələrin bütün sahələrini əhatə etdiyi vurğulayıb.
Nazirlər, gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov həmkarına 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən görülən işlərlə bağlı məlumat verib.

No:109/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Foreign Minister of the Kazakhstan Mukhtar Tileuberdi
30 March 2021 10:58
On March 29, 2021 in the framework of the 9-th Ministerial Conference of the “Heart of Asia – Istanbul Process” held in Dushanbe a meeting was held between the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and the Foreign Minister of Kazakhstan Mukhtar Tileuberdi.
During the meeting, noting the high level of bilateral relations between the two countries, Minister Jeyhun Bayramov expressed that there are great opportunities for expanding this cooperation. The importance of holding a meeting of the Joint Intergovernmental Commission to further develop relations between the two countries was stressed.
Noting that Azerbaijan and Kazakhstan have established modern transport and transit infrastructures on their territories and this has already started yielding important results, Minister Jeyhun Bayramov mentioned that there are broad perspectives for the development of cooperation in this area.
Minister Mukhtar Tileuberdi stressed that relations between the Presidents of the two countries are at a high level and this plays a significant role in the development of bilateral relations.
Touching upon the development of relations in the economic sphere, Minister Mukhtar Tileuberdi stressed that the Joint Intergovernmental Commission between Kazakhstan and Azerbaijan covers all areas of economic relations.
The Ministers exchanged views on holding of a number of events on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries next year.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the new situation in the region after the 44-day Patriotic War and the work done by the Azerbaijani side for the implementation of the trilateral statements.