No:108/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 mart 2026 19:52
9 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı regionda mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti və artan gərginlik ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, hərbi eskalasiya fonunda son hadisələrin yaratdığı risklər və onların regional sabitliyə təsirləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov bu gün Türkiyə Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş raket hücumunu qınayıb, qardaş Türkiyə xalqına dəstəyini ifadə edib.
Hərbi eskalasiyanın daha da genişlənməsinin arzuolunmaz nəticələrə gətirib çıxara biləcəyi qeyd edilərək, gərginliyin azaldılması və dialoq mühitinin təşviqi istiqamətində mümkün addımlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qarşıdurma zamanı qonşu ölkələrə qarşı hücumların və suveren dövlətlərin ərazi bütövlüyünə yönəlmiş hər hansı addımların qəbuledilməz olduğu xüsusi vurğulanıb.
Azərbaycan-Türkiyə strateji müttəfiqlik və qardaşlıq münasibətlərinin hazırkı mürəkkəb geosiyasi şəraitdə böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib, bu çərçivədə iki ölkə arasında qarşılıqlı məsləhətləşmələrin və regional məsələlər üzrə koordinasiyanın davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

No:108/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan
09 March 2026 19:52
On 9 March 2026, a phone call was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan.
During the phone call, the sides exchanged views on the current security situation in the region and the increasing tensions, and discussed the risks arising from recent developments against the background of military escalation and their impact on regional stability.
Minister Jeyhun Bayramov condemned the missile attack carried out today against the territory of the Republic of Türkiye and expressed his support for the brotherly people of Türkiye.
It was noted that further expansion of the military escalation could lead to undesirable consequences, and an exchange of views was held on possible steps towards de-escalation and the promotion of a dialogue environment.
It was particularly emphasized that attacks against neighboring countries during the confrontation and any actions directed against the territorial integrity of sovereign states are unacceptable.
It was noted that the Azerbaijan–Türkiye strategic alliance and brotherly relations are of great importance in the current complex geopolitical environment, and within this framework, the importance of continuing mutual consultations and coordination on regional issues between the two countries was emphasized.