No:106/25, Nazir Ceyhun Bayramovun 12-ci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində “Çoxqütblü dünyada çoxtərəfliliyə yenidən baxış” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
13 mart 2025 19:23
13 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 12-ci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində “Çoxqütblü dünyada çoxtərəfliliyə yenidən baxış” mövzusunda panel müzakirələrində iştirak və çıxış edib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışı zamanı çoxqütblü beynəlxalq münasibətlər sistemində çoxtərəfliliyin zəifləməsinin səbəbləri, nəticələri, habelə mövcud vəziyyətin həlli yollarından bəhs edib.
Hazırkı dünya düzənində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin selektiv tətbiqi, bir sıra beynəlxalq institutların diqtə altında hərəkət etməsinin dövlətləri kollektiv həll yolları axtarışından uzaqlaşdırdığı diqqətə çatdırılıb. Bu şəraitin isə öz növbəsində yeni hərbi güc yarışları, qanlı münaqişələrdən çəkinməyi çətinləşdirdiyi, inklüziv iqtisadi inkişafın və bir sıra, o cümlədən iqlim dəyişikliyi kimi qlobal təhdidlərin birgə öhdəsindən gəlməyin qarşısını aldığı bildirilib.
Fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatların bir çoxunun əsasının İkinci Dünya müharibəsindən sonra həmin dövrün reallıqlarına uyğun şəkildə qoyulduğunu nəzərə alaraq, onların fəaliyyətinin yeni dövrdə aktuallığını bərpa etmək üçün atılacaq addımlar barədə düşünülməli olduğu vurğulanıb.
Qeyd olunanların fonunda mövcud vəziyyətdən çıxış yollarından bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin təcrübəsindən çıxış edərək Azərbaycanın tanıdığı, bizə dəyər verən və inanan tərəfdaşlarla yaxından işlədiyini, qarşılıqlı maraqların qorunması istiqamətində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqlarını gücləndirdiyini diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq institutların fəaliyyətinə inamı bərpa etmək naminə onların işinin daha şəffaf, hesabatlı və praktiki şəkildə qurulmalı olduğu bildirilib.
Bir sıra, o cümlədən veto sistemi, maraqlar toqquşması kimi amillərdən iflic vəziyyətə düşən çoxtərəfli platformalarda müvafiq islahatlar ilə yanaşı, konkret məsələlər üzrə daha kiçik maraq qrupları, habelə regional üçtərəfli və ya dördtərəfli formatlar çərçivəsində əməli nəticələrin əldə edilə biləcəyi vurğulanıb.

No:106/25, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov in the panel discussions on “Rethinking multilateralism in a multipolar world” within the framework of the 12th Global Baku Forum
13 March 2025 19:23
On 13 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech in the panel discussions on “Reimagining Multilateralism for a Multipolar World” within the framework of the 12th Global Baku Forum.
During his speech, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the causes and consequences of the weakening of multilateralism in the multipolar system of international relations, as well as ways to address the current situation.
It was emphasized that the selective application of the norms and principles of international law in the current world order, as well as the fact that a number of international institutions act under dictate, distances states from seeking collective solutions. It was stated that this situation, in turn, makes it difficult to avoid new arms races and bloody conflicts, and prevents inclusive economic development and the joint tackling of global threats, including climate change.
Taking into account that many existing international organizations were established after the Second World War in accordance with the realities of that period, it was emphasized that steps should be considered to restore the relevance of their activities in the new era.
Against the background of the above, speaking about ways out of the current situation, Minister Jeyhun Bayramov, based on our country’s experience, underscored that Azerbaijan works closely with partners who recognize us, value us and believe in us, and strengthens its bilateral and multilateral cooperation in the direction of protecting mutual interests.
It was stated that in order to restore trust in the activities of international institutions, their work should be organized in a more transparent, accountable and practical manner.
It was emphasized that, along with relevant reforms in multilateral platforms that have become paralyzed due to factors such as the veto system and conflicts of interest, tangible results can be achieved within smaller interest groups on specific issues, as well as within the framework of regional trilateral or quadrilateral formats.